Efektyvumas

7 dalykai, kurie padės jums pasiekti savo tikslų ir laikytis pažadų sau

7 dalykai, kurie padės jums pasiekti savo tikslų ir laikytis pažadų sau

Kai turime savo gyvenimo tikslus ir svajones, kurių trokštame siekti, kad būtume sėkmingi ir iš tiesų gebėtume visą tai įgyvendinti ir būti iš tiesų laimingais reikia turėti jėgų siekti. Nes bet koks tikslo turėjimas yra  dar tik pusė darbo. Na gal tiesą pasakius tik nedidelė dalis. Tai yra tas pats, kaip atsisėdus ant kėdės laukti kol nuvyksite į Palangą, nes ten labai smagu.

5 metodai, kurie padės jums lengviau laikytis savo įsipareigojimų sau

5 metodai, kurie padės jums lengviau laikytis savo įsipareigojimų sau

Žmonės, kažkokiu būdu, vis dar galvoja, jog jų smegenys yra puiki vieta organizuoti savo gyvenimą ir priimti puikius sprendimus, ypač kas liečia įsipareigojimus. Deja, tačiau taip nėra, todėl įvairūs metodai turėtų būti taikomi, kad galėtume priminti sau savo tikslus, kuriems esame savanoriškai įsipareigoję, siekiant pokyčio savo gyvenime ir asmeninės sėkmės ar gerovės konstravimo.

15 žingsnių kaip išsikelti prioritetus vedančius į sėkmę – tavo legendos gyvenimas

15 žingsnių kaip išsikelti prioritetus vedančius į sėkmę – tavo legendos gyvenimas

Gyvenimo tikslai mus įkvepia, jie suteikia mūsų veiksmams prasmės, kuri savo ruožtu suteikia mums džiaugsmo, pasitenkinimu savimi ir gyvenimu bei savirealizacija. Iš tiesų, kai neturi aiškių tikslų, įvairūs saviugdos patarimai ir pamokos, tampa nieko vertos – nes visa tai tik įrankis, kuris jums turi padėti būti laimingesniais ir geresniais, tačiau kai neturime gyvenimo tikslų, mes niekuomet iš tikrųjų negalėsime būti laimingi ir pasiekę gyvenimo pilnatvę.

Testas - tu visuomet esi vertas 100% besąlygiškai

Testas - tu visuomet esi vertas 100% besąlygiškai

Viskas, kas yra asmeninis tobulėjimas, prasideda nuo asmeninių tikslų ir svajonių, kurie tampa pamatine ir pagrinde jėga, kuri suteikia mums kryptingumą mūsų gyvenime. Tik tuomet, visi efektyvumo, motyvacijos ir kiti patarimai iš tiesų tampa aktualiais ir prasmingais. Todėl tęsiame #PažinkSave rubriką ir pristatome klausimų rinkinį, kurio tematika yra savivertę.

Kai nėra valios ugdyti valiai... Kaip tuomet siekti savo tikslų? (Metodika ir mėnesio planas)

Be abejonės, kad galėtume siekti savo svajonių, tikslų, keisti savo mąstymą ir elgseną – mums yra būtina tam tikra mus varanti energija, kuri paverčia mūsų troškimus bei norus veiksmais. Ta energija yra motyvacija, kuri mums mintyse paaiškina kodėl toks ir anoks veiksmas yra mums naudingas bei prasmingas. Tai yra mus vienaip ar kitaip elgtis skatinanti jėga. Tačiau čia slypi ir pavojus – ji ne visuomet veikia mūsų naudai – jeigu mes stengsimės kažko išvengti dėl savo baimių ar prisirišimo, tas vengimas mums pradės būti prasmingas ir labiau motyvuotas pasirinkimas. Pats paprasčiausias pavyzdys yra darbai, kuriuos nukeliame paskutiniai dienai, nes per daug esame prisirišę prie savo komforto ir nenorime iškeisti savo gerą laiką darant ką nors kitko į darbų darymą, kuriuos galima padaryti vėliau.

Už motyvacijos slypi daugybė įvairių mūsų minčių, vertinimų, patirčių, emocijų, nusiteikimų, tikėjimų, lūkesčių, įsipareigojimų, pasaulio ir mūsų vietos jame suvokimas, bei pačių mūsų nuomonė apie mus pačius. Visas šis konstruktas ir yra priežastis, kodėl subrendus žmogui, taip sunku keisti savo elgesį, kodėl būna sunku pradėti daryti ar galvoti kitaip. Dažnai mes būname prisirišę (ar tiesiog suaugę) prie savitos mąstymo sistemos, kuri verčia mus vienaip ar kitaip elgtis, todėl laisvu noru nieko nepavyks pakeisti ir ta reikia suprasti. Kad galėtume keisti užsitvirtinusį nenaudingą mūsų elgesį, mums dažnai reikia elgtis priešingai nei esame įpratę, patirdami diskomfortą, nepasitenkinimą ir skausmą net ir tuomet, kai žinome jog elgiamės teisingai.

Pavyzdžiui, kai antsvorio turintis žmogus pradeda sportuoti, jis susiduria su daugybę sunkumų, kuriuos turi praeiti, kad sėkmingai pakeistų savo elgesį, vedantį jį savo tikslo link. Tai yra svarbu suprasti – sunkumai yra visiškai natūralus procesas, jo nederėtų bijoti ar nuo jo slėptis. Tai, kaip ir savaime aišku, tiesa? Tačiau be galo svarbu tai atsiminti, kodėl? Nes kai keisite savo elgesį ir ateis laikas, kai galvosite jog yra sunku, turite atsiminti: už elgesio stovi labai sudėtingas mąstymo aparatas, todėl jį keisti nėra lengva, o tie sunkumai, kuriuos mes įsivaizduojam patiriantys yra tik tos sąmonės būdas mus apsaugoti nuo pačių savęs. Tai ką mes jau išgyvenimo yra patvirtinta mūsų sąmonės kaip saugus būdas gyventi ir patenkinti mūsų pačių poreikius, o visa kita, tam tikra prasme simbolizuoja pavojų. Mūsų sąmonė gali argumentuoti labai įtikinamai: „Ai, nereikia čia tiek tau sportuoti, tiesiog mylėk save – yra daug apkūnių laimingų žmonių, kodėl negali būti kaip jie“ arba „Tau nebūtina daug mokytis ir dėti pastangas į mokslą, koks skirtumas ką kiti mano, svarbu kad esi laimingas čia ir dabar“. Vis dėl to, tai tik mūsų pačių savigynos procesai, kurie nori apsaugoti mus nuo kokių nors kažkada patirtų traumų, prisirišimų, baimių ar kitų dalykų. Tačiau reikia atminti ir kitą labai svarbų dalyką: ne visos mūsų patirtys, išgyvenimai mintys ar kiti dalykai yra sėkmingi (dauguma turime ir blogų patirčių, kurios mus tik išgąsdina bandyti dar kartą), ne visi iš jų mus padaro geresniais, ne visi iš jų padaro mus stipresniais ir laisvesniais. Dėl visų savo patirčių ir minčių, mes galime jaustis nelaimingi, depresyvūs, bejėgiai ir nevalingi siekti savo svajonių, net nesuprasdami ar nežinodami kodėl. Todėl kai pradedame matyti, kad stovime vietoje, o ne judame pirmyn siekdami savo svajonių ir tikslų, kai jaučiamės mažiau laimingi, nei norėtume, tai yra pats svarbiausias signalas, kad mums reikia keisti savo elgesį.

Taigi, jei perskaitėte iki šios dalies, turėjot aiškiai suprasti, kad prastą elgesį, kuris neleidžia mums judėti savo svajonių link ir neveda mūsų pirmyn – būtina keisti. Būtina, nes mūsų gyvenimo tikslas yra laimė, o laimingi būname tuomet, kai galime save realizuoti, kai turime iššūkius, kuriuos galime įveikti, sunkumus, kuriuos galime pereiti, pamokas, kurias galime išmokti vardan to, kas įgyvendintumėme savo svajones ir tikslus, bei pripildytume savo gyvenimą įvairiais potyriais ir taptume turtingi savo vidumi, kad realizuotumėte save, o svarbiausia, kad būtumėte apsuptas kitų žmonių, kurie jus vertina ir myli. Todėl palaikome idėją, jog svarbiausia galvojant apie mūsų veiksmų priežastis yra tai, ar dabartinis mūsų elgesys veda mus į priekį ar ne. Todėl, kai kils kokių nors abejonių, nepasitikint savo veiksmais, visuomet užduokite sau klausimą „Ar tai veda mane į priekį? Ar aš judu savo svajonių ir tikslų link?“ ir tada taps aišku, kad su nepasitenkinimu, blogomis mintimis, liūdesiu reikės susidoroti ir daryti taip, kaip sako širdis. Just do it!”,

tiesa? Ne visai...

Kad galėtume elgtis prieš mūsų pačių norus ir impulsus, mums yra reikalinga valia. Valia, tai gebėjimas sąmoningai save valdyti, nepaisant to kaip mes jaučiamės ar kaip galvojame. Blogiausia, kad ne visi turi vienodus jos resursus. Todėl vienas, galės paimti ir mesti rūkyt ar vartoti alkoholį, o kitas gali metų metus vargti ir galiausiai vis tiek nesugebėti to padaryti. Šioje situacijoje, pakankamai svarbų vaidmenį lemia ir žmogaus požiūrio platumas: kuo daugiau žinių jis turės ir lankstesnės nuomonės jis bus, tuo lengviau jam taps visa tai keisti, nes nebus didelio prisirišimo prie konkrečių idėjų ar minčių. Todėl dauguma tobulėjimo ir filosofijos minčių teigia apie knygų ir žinių naudą pačiam žmogui. Vienas iš dalykų, kuriuos reikėtų daryti sėkmės siekiančiam žmogui, nesvarbu, patiria jis sunkumų ar ne – nuolatos šviestis ir platinti savo pasaulėžiūrą.

Taip pat yra ir tokių atvejų, kad kai kuriems žmonės, bandymas save keisti, tik dar labiau juos verčia jaustis nelaimingesniais ir prastesniais, nes vienaip ar kitaip jie sau sąmoningai, arba ne, pradeda sakyti „Matai, taip ir sakiau, kad nepavyks, nes tu esi silpnas, prastas ir šiaip nevykėlis. Neapgaudinėk savęs ir nebūk tuo kuo nesi“. Tai yra dėl pernelyg mažos savivertės ir pasitikėjimo savimi, kuri, dažniausiai, yra dėl įvairių praeities traumų ar skaudžių išgyvenimų atsiradusi problema. Taigi, dažnai mums prireikia ne tik valios keistis, bet ir savivertės, jog galėtume pradėti tikėti savimi ir savo sėkme. Laimei, kad ir kas mus sukūrė – padirbėjo puikiai – visais atvejais mes galime keisti savo elgesį ir mums yra sudarytos visos sąlygos įgaunant jėgų ir valios jį keičiant. Todėl, po visos šios ilgos įžangos pristatome: kaip išsiugdyt valią, kai net nėra valios siekti savo tikslų.

1) ŽINGSNIS: situacijos, kurioje esate supratimas. Tai yra visa ta įžanga, kurią perskaitėte aukščiau. Viso šio žingsnio esmė yra suvokti, kad pokytis yra būtinas ir ne vien tik todėl, kad jaučiatės blogai, esate nelaimingi ir negalite taip gyventi ilgiau. Svarbiausia yra suvokti, kad jūsų pareiga yra būti laimingu, siekti savo svajonių ir būti pačiu geriausiu, kokiu tik save įsivaizduojate. Tai yra jūsų pasirinkimas kiek ir kaip tokiais tapsite, todėl neturėtumėte save nuo to stabdyti. Kai pradedate jausti, kad kažkas yra ne taip, bei pradedate jausti daugiau žalos, nei naudos savo gyvenime, tai yra signalas, kad jūs nebejudate pirmyn ir atėjo laikas keistis. Jeigu suvoksite, apie pokyčio svarbą, jūs jau būsite žengę pirmąjį žingsnį. Šio žingsnio paskirtis, nuolat priminti sau, dėl ko visa tai pradėjot, kuo jūs tikite, koks tikslas už visų jūsų veiksmų.

 

 

2) ŽINGSNIS: identifikuoti konkrečia problemą.

Savivertė

 Tai yra pakankamai sudėtingas uždavinys, tačiau tuo pat metu labai svarbus. Jeigu manote, kad jums trūksta pasitikėjimo savimi, pradėkite nuo šių klausimų, kuriuos galite pritaikyti bet kokiai kitai problemai aiškinant savo elgesį:

·       Kai prisimeni savo nepasitikėjimą savimi, kokie pirmi prisiminimai iškyla? Pavyzdžiui nepasitikėjimas savimi pasimatymuose

·       Kas konkrečiai toje situacijoje kelia nepasitikėjimą savimi? Pavyzdžiui, nepasitikėjimą savimi eiti į pasimatymus gali reikšti nepasitenkinimas išvaizda, baimė būti atmestam, nepatogumo jausmas neturint apie ką kalbėti ir t.t.

·       Kaip tos problemos priverčia tave jaustis?

Šie 3 primityvių klausimų atsakymai, mums suteikia daug prasmingos informacijos apie mūsų problemą, su kuria galėsime dirbti. Iš pat pradžių, tai mums atskleidžia, kad nėra viskas blogai (pats pasimatymas), tačiau kažkokia konkreti priežastis, kuri padaro tą situaciją nemalonią (nepasitenkinimas savo išvaizda). Taigi, iš to kyla pirmoji mūsų išvada, kad joks veiksmas ar procesas nėra pats savaime baisus, pavojingas ar blogas, dažniausiai jis tampa toks, dėl kažkokios priežasties.

Tolimesnis atsakymas mums parodo, kad už tos priežasties esame mes patys: tai mes padarome iš to problemą. Jeigu mes save laikome nepatraukliais, kai neįmanoma objektyviai paskirstyti gražius nuo negražių ir net neįmanoma paaiškinti grožio apibrėžimo, kad visi suprastų ir niekas dėl to nesiginčytų, kaip kad 2+2=4, natūralu, kad visa tai kyla ne iš išorės, bet iš vidaus. Mes patys pasirenkame kuo tikėti, o kuo ne. Todėl šitas klausimas mus priveda prie kitos išvados: kad iš tiesų mes tik laikome save nepatraukliais ir dėl to jaučiamės tokie esą, nes patys taip nusprendėme. Prisiminkime, yra daugybė istorijų, kuomet ilgą laiką save laikę nepatraukliais, žmonės pradeda pamilti save tokius, kokie yra ir dėl to atranda savo gyvenimo meilę. Nesate tokių girdėję? Galite tuomet susipažinti su   Nick Vujicic istorija. Taigi, atsakydami į paskutinį klausimą, mes atrandame tikslą, kurio turėsime siekti, pavyzdžio variantu, tai būtų išmokti mylėti savo išvaizdą, kad ir kokia ji būtų. Taip pat tai gali būti išmokti tikėti savo sėkme, laikyti savo gyvenimą sėkmingą, net ir tuomet kai nesiseka ir t.t.

Valia

Tuo tarpu valiai nustatyti, naudojame šiuos klausimus:

·       Koks tavo elgesys tave verčia jaustis nemaloniai? (pvz.: rūkymas)

·       Kas konkrečiai, tame elgesy tave verčia jaustis nemaloniai? (pvz.: „Kad nesugebu laikytis savo žodžio nerūkyt“ arba „Nesugebu draugams pasiūlius pasakyti NE“, arba „Vos tik pajaučiu stresą, iš karto griebiuosi lengviausios išeities“ ir t.t.)

Šia klausimų atsakymai parodo mums, konkrečią problemą ir sritį, kurią mes norime spręsti ir į kurios sprendimą susitelksime, o jos išsprendimas bus mūsų ilgalaikis tikslas ir vertinimo matas – pavyko mums ar ne.

Taip pat, valiai ugdyti naudinga suvokti savo tikslus, vertybes ir save. Todėl jei dar nežinote savo gyvenimo tikslų, laukite tolimesnių straipsnių kaip tai atrasti ir perskaityti praeitą straipsnį „27 klausimai, kurie įžiebs tavyje kibirkštį“.
 

3) ŽINGSNIS: praktika. Tai yra sunkiausia dalis keičiant savo elgesį, kuri gali užtrukti nuo 1 mėnesio net iki metų ar ilgiau. Viskas priklausys, nuo to, kiek laiko ar pastangų į tai įdėsite.

Pratimai valiai ugdyti:

·       Meditacija. Jei šis pratimas nebūtų toks veiksmingas ugdyti valią, būdamas toks senas, jis jau seniai būtų pamirštas. Jūsų meditacijos esmė yra ramiai atsisėsti jums patogioje pozoje, ir pasistengti 5-10min. apie nieką negalvoti ir stengtis pagauti savo mintis, kai jos blaškosi bei sudrausminti jas apie nieką negalvojant. Šis pratimas leis jums išmokti valdyti savo dėmesį ir nepasiduoti impulsams, kurios kaip mintys vis kur nors klajos, primins jums matyta linksmą filmuką ar dienos prisiminimą. Jūsų užduotis tuomet, nepaisant viso to, išmokti daryti 1 užduotį  - sufokusuoti savo dėmesį į negalvojimą.

·       Kvėpavimas. Dažniausiai šis pratimas yra daromas kartu su meditacija, kai visas dėmesys yra sutelkiamas į kvėpimą ir tokiu būdu palengvina negalvojimo procesą. Tačiau šis pratimas taip pat veiksmingas stresinėse situacijose, kuomet mums reikia nugalėti nenaudingus impulsus ir reikalinga minutėlei sugrįžtant į save ir pasielgti taip kaip mes iš tiesų norime. Kaip tai reikėtų daryti? Vienas iš veiksmingų pratimų vadinamas „4-7-8“, kai 4 sekundes mes įkvepiame per nosį, 7 sekundes laikome įkvepią orą, o per 8 sekundes lėtai iškvepiame per burną. Tai kartojant, taip pat stengiamės apie nieką negalvoti ir sutelkti dėmesį tik į kvėpavimą. Tai leis mums, bet kur esant nusiraminti ir įsiklausyti į savo širdies balsą, kaip iš tiesų norime pasielgti.

·       Sportas. Sportas, tai dar viena užtikrintas būdas kaip įgauti valios. Dauguma sportininkų, kultūristų pasižymi pakankamai stipria valia, kuri juos įgalina siekti savo užsibrėžtų tikslų. Tačiau jums nebūtina kasdiena keltis 6h ryto ir nubėgti po 3km, o po to eiti daryti atsilenkimų ir atsispaudimų. Žinoma, nors tai ir prisidėtų, prie jūsų sveikatos reikia atminti, kad dabar jūs esate valios ugdymo etape, todėl nederėtų multitaskinti ir tuo pat metu siekti geros sportinės savijautos. Geriau padaryti vieną dalyką puikiai, negu daugybę vidutiniškai. Jūsų tikslas – lengva mankšta, kurią atliktumėte kasdien, kad ir kas tenutiktų. Tai gali būti 20 atsispaudimų ir atsilenkimų, 10min kūno tampymo pratimų ar panašiai. Svarbiausia, kad jūs įprastumėte dėl fizinio diskomforto.

·       Askezė. Tai yra griežtesnė gyvensena atsisakant tam tikrų malonumų, pvz.: savaitei atsisakyti cukraus, praustis tik po šaltu vandeniu, savaitę nevalgyt nesveiko maisto arba maitintis tik vegetariškai. Šie maži savaitės ilgio (nors gali būt ir ilgesni) mus kaip mažos pergalės ir iššūkiai, kurie ugdys jūsų valią, nes reikės atsisakyti kažko svarbaus. Tačiau primenu, kad tai yra tik jūsų mokymų dalis, o ne pats tikslas. Todėl jei nepavyks savaitę nevalgyti nutelos arba negerti kavos iš VeroCafe, nenusiminkite – jūs tik mokinatės.

·       Savimotyvacija. Šio pratimo metu, tampa aktualūs jūsų valios ugdymo tikslai, t.y. kaip norite elgtis. Jeigu jūsų tikslas buvo išmokti pasakyti siūlomai cigaretei NE, tuomet jūsų savimotyvacija skambės taip: „Aš galiu pasakyti tabakui ne“, „Aš galiu pasakyti tabakui ne“,Aš galiu...“ ir taip toliau. Šis savimotyvacijos procesas turėtų tęstis 5 minutes. Šios užduoties tikslas yra įtikinti savo sąmonę, kas jums yra svarbiausia tarp visų tų minčių ir leisti jūsų pasąmonei lengviau priimti tinkamus sprendimus, kai patys to negalvojate. Savimotyciją naudinga atlikti rytais, kuomet pradedame dieną, bandydami sau priminti, KAD MES GALIME pasielgti teisingai, kad padrąsintume ir palaikytume save elgtis taip kaip mes iš tiesų norime, o ko norime mes suprantame, nes tai išsiaiškinome 1 žingsnyje.

·       Sėkmingų vaizdinių konstravimas. Šis užduotis labai panaši, su savimotyvacijos, tačiau jos esmė kiek kitokia. Jeigu su pirmąja, mes labiau save drąsinome pasielgti teisingai, tai šioje, mes labiau skatiname save pasitikėti savimi. Užduoties tikslas: 5 minutes, nuolatos galvoti kaip iškyla su valios problema iškilusi situacija, su kuria mes susitvarkome. Kitaip tariant, tai tarsi sėkmės istorijos, kurias mes nuolatos sau pasakojame mintyse, kad save įkvėptume pvz.: „Kai kitą kartą būsiu su Karoliu ir jis mane pasikvies eiti parūkyt, aš nusijuoksiu ir pasakysiu kad bandau mesti“. LABAI SVARBU: kad šiuo etapu nereikia kreipti dėmesio į jūsų realias nesėkmes, IŠ KARTO pakeisti savo elgesį nėra jūsų tikslas – jūs tik mokinatės ir ruošiatės tam, kad galėtume pasiekti savo tikslų neklysdami. Ir nors jūs turėtume siekti visuomet pasielgti teisingai, nesėkmės atveju neturėtume save nuvertinti kaip nesėkmingo ar nevykėlio „Kitą kartą, pasielgsiu geriau“ turėtų tapti jūsų moto.

Pratimai pasitikėjimui savimi:

·       Savimotyvacija. Taip, tai tas pats pratimas, kurį darysite su valia, tačiau šį kartą, jūs mintyse 5 minutėm kartosite padrąsinančius dalykus apie save, kuriuos išsikėlėte 2 žingsnio 3 klausime. Jeigu jūsų problema buvo ta, kad jūs sau esate nepatrauklus ir todėl nuvertinate save pasimatymuose, jūsų tikslas bus sakyti tai, kas leistų jums labiau pamilti save, pvz.: „Aš myliu save toks koks aš esu“, arba „Visi žmonės yra skirtingi ir visi turi trūkumų, todėl tai manęs nepadaro blogesniu nei kas kitas“ arba „Aš esu vertas tikros meilės, tačiau ją kuria mano vidus, o ne išorė“ ir t.t.

·       Sėkmingų vaizdinių konstravimas. Tai ta pati užduotis, kurią naudosite ir su valios ugdymu, tačiau šį kartą, jūs 5 minutes mintys įsivaizduosite sėkmingus įvykius, kurių metu jūsų pasitikėjimas savimi, jums atneša laimę pvz..: „Kai kas nors pagiria tavo pasitikėjimą ir nekompleksavimą savimi ir pasako tai, kad tai žavi tavo savybė“ arba „Kai pasitikėjimas ir savęs mylėjimas, padaro tave laimingesnį, linksmesnį ir pradedi atrasti vis naujų draugų“ arba „Galiausiai įsivaizduoji sėkmingą savo pasimatymą, kurio metu tu būni savimi pastikintis, nekompleksuoji iš savo trūkumų, tačiau kaip tik juos akcentuoji ir pasijuoki, parodydamas savo subrendimą, kurį kita pusė supranta ir vertina“ ir t.t. Šio pratimo esmė, tai yra pozityvaus tikėjimo savimi ugdymas. LABAI SVARBU: tai vis dar yra mokymas, kai jūsų lūkesčiai nepasiteisins, tai nereiškia, kad turėtumėte nustoti tai daryti – JŪS VIS DAR MOKOTĖS keisti savo elgesį ir tik bandydami, sugebėsite tai padaryti

4 ŽINGSNIS: papildomi patarimai ir priminimai:

·       Kai sunku, visuomet atminkite ką sako jūsų širdis (arba Dievas, jeigu esate tikintis) ir stenkitės klausyti to vidinio balso, kuris jums liepia elgtis teisingai.

·       Visas šias užduotis privalote atlikti kasdien. Tai yra 30-40min kasdien. Tai nėra daug, palyginus su tuo faktu, kad jūs mokinatės tai, kas padės jums susikurti malonesnį gyvenimą.

·       Viso mokinimosi metu, labai svarbu išlaikyti pozityvų tikėjimą savimi bei savo sėkme. Kai atrodo, kad tikėti sėkme yra kvaila, net kai ir vis tiek nesiseka, atminkite:

o   tikslą kurio siekiate (judėti pirmyn ir būti laimingais);

o   kodėl vis dar darote klaidas (dėl savo mąstymo ir suvokimo, kuris valdo jūsų elgesį, o jeigu patiriate sunkumus – einate tinkama linkme);

o   kodėl savo elgesį norite keisti (nes nebenorite patirti X kančių).

·       Atminkite, kad ir kaip nemalonu būtų, jūs siekiate to, kas padarys jus laimingesniais.

·       Jeigu pasieksite savo tikslą, arba ABSOLIUČIAI prarasite savo jėgas jo siekiant, tai JOKIU BŪDU NEREIŠKIA KAD PADARĖTE KLAIDĄ KEISDAMIESI, pokyčio reikėjo, tačiau gal būt įžvelgėte ne ten problema, kur ji iš tikrųjų buvo. Jeigu taip nutiks – nenusiminkite – jūs 100% žinosite, kad tas 1 dalykas, kurį bandėte, yra neveiksmingas ir todėl jums niekuomet daugiau apie tai nebesirūpinti, nes jau žinote atsakymą.

·       Laisvalaikiu skirkite daugiau laiko tobulėjimui: skaitykite įvairias knygas, plėskite savo požiūrį ir supratimą kaip veikia pasaulis ir žmogus.

·       Būkite atviresni kitiems, pasidalinkite ką išgyvenate, nustebsite sužinoję, kad VISI išgyvena panašias problemas – vieni daugiau, kiti mažiau, tačiau visi dėl vienokių ir kitokių priežasčių kenčia. Todėl atminkite, jūs nesate vieni, jūs nesate išskirtiniai. Nors ne visiems pavyksta tai įveikti, lygiuokitės į tuos kam pavyko, nes tai yra įrodymas, kad tai įmanoma.

·       Gyvenimo tikslas tai nėra laimės jausmas pats savaime, tai yra judėjimas link savo tikslų, bei savirealizacija, kuri sukelia laimės jausmą. Pati laimė yra labiau kaip gyvenimo tikslo matas, jog jis yra pasiektas. Todėl neapsigaukite, jei jausitės patenkinti savimi, nieko neveikdami ir diena iš dienos gyvendami tokį patį savo gyvenimą. Kaip ir minėjome, judėjimas pirmyn gyvenimu yra įvairūs iššūkiai, tobulėjimas, draugystė, meilė su kitais ir visiems, nesavanaudiška veikla, hobių įgyvendinimas, svajonių ir tikslų siekimas ir daugybė kitų dalykų, kurie priverčia tave jaustis laimingu.

·       Jeigu pradėsi keisti savo elgesį ar gyvenimą, dalinkis savo patirtimi ir pastebėjimais su kitais – niekada negali žinoti, gal tarp jų yra kažkas, kas išgyvena visiškai tą patį, tačiau dar nesugebėjo niekam apie tai atsiverti?

·       Išmokite klausytis patarimų, bei sekti kitų sėkme. Yra daugybė sėkmės istorijų bei motyvuojančių vaizdo įrašo ar istorijų. Pradėk tikėti savo sėkme, bandyk taikyti tuos pačius dalykus. Jeigu kažkam pavyko – tu turi absoliučiai lygią teisę pasiekti to paties.

·       Papasakok savo artimiausiems draugams savo kylančias bėdas – niekuomet neprivalai vienas kovoti prieš save. Taip pat gali ieškoti papildomo palaikymo ieškant bendraminčių internete ir įvairiuose forumuose.

·       Niekuomet nėra per vėlu pasielgti teisingai ar kaip tu iš tiesų trokšti.

Tačiau visų svarbiausia yra prisiminti, kad visomis šiomis savo pastangomis mes mokinamės: mokinamės užaugti ir nebeklysti, gyventi geriau  ir išmokti nebekartoti klaidų, tapti įkvėpimo šaltiniu ir pavyzdžiu kitiems. Mokinamės tam, kad suprastume kas yra gyvenime vertingiausia, kaip skaudu yra pačiam užsidaryti savyje ir nuolatos jausti įtampą ir pyktį dėl pačių savęs. Mes mokinamės tam, kad gerai tai supratę, nenorėtume ten grįžti, o tuo pačiu jaustume paramą ir atjautą tiems, kurie išgyvena tą patį. Galiausiai mes juk visi mokinamės ir augame tam, kad išmoktume būti tokiais savimi, kokiais iš tiesų trokštame. Todėl tikiuosi, kad sugebėsite atrasti savyje jėgų judėti pirmyn, nesustoti, suklupus atsistoti ir nuožmiai siekti savo svajonių.

 

Kaip paskatinti save veikti, kai trūksta motyvacijos?

 

Štai ant stalo guli numestas ir seniai pamirštas darbas, kurio deadline’as nenumaldomai artėja. Taip pat prisimeni draugą, paprašiusį padaryti paslaugą. O minčiai vejant mintį, kalendorius tau atsiunčia priminimą, jog turi svarbų susitikimą savaitės pabaigoje.

 

Tik įsivaizduok, kaip palengvėtų, jei išeitų įgyvendinti visus numatytus planus laiku, kuriems atlikti trūksta ne tik noro, bet ir motyvacijos. Ir jei viskas pavyktų, esu įsitikinęs, jog tai suteiktų ramybės ir laisvės pojūtį.

 

Gera žinia visiems – yra galimybė sėkmingai atlikti darbus, pasitelkiant tinkamą strategiją. Ne tokia gera – nėra universalaus plano, kuris tiktų kiekvienam. Dažniausiai strategijos pasirinkimas priklauso nuo asmeninių priežasčių, kliudančių produktyviam veiklos planavimo vystymuisi.

 

Štai vienų populiariausių dingsčių analizės ir patarimai, kaip elgtis vienu ar kitu atveju:

 

1.     Atidėliojate planus, nes bijote suklysti. Sprendimas:  Galvokite apie tai, ko išvengtumėte atlikę darbą laiku.

 

Kaip į gyvenimą, taip ir į užduotis galime pažvelgti iš skirtingų perspektyvų. Įvykdyta idėja gali turėti kokią nors pridėtinę vertę, pavyzdžiui pasistūmėjimą asmeninėje ar profesinėje srityse. Kitaip tariant, tai kokių nors asmeninių iššūkių įveikimas, gaunant dvasinę ar materialinę naudą. Psichologai tai įvardija kaip „Promotion focus“. Tyrimai rodo, kad žmogus, mąstantis apie pasipelnymą iš esamos situacijos, save motyvuoja.

 

Tačiau ką daryti tiems, kuriuos iškart sukausto baimė, o nerimas ir dvejonės išsunkia paskutines jėgas?

 

Visų pirma, nerimą ir baimę naudoti kaip išlikimui būtiną instinktą, kuris sutelktų mus į vienintelį tikslą – išvengti blogiausio. Į kiekvieną idėją, kiekvieną išsikeltą uždavinį, žiūrėti kaip į išsigelbėjimo raktą nuo nesėkmingų patirčių. Primityviausias pavyzdys: užduoties atlikimas laiku, taip išvengiant ne tik savęs nuvertinimo, nesutarimo su bendradarbiais, bet ir darbo praradimo. Kitas pavyzdys būtų reguliarus mankštinimasis ir sveika mityba. Pradėjus reguliariai sportuoti ir sveikai maitintis, galime išvengti įvairių sveikatos problemų. Ir toks mąstymas sutelkia mus į veikimą – užduoties įgyvendinimą.

 

Taip pat gali padėti ir stengimasis įsivaizduoti dalykus kuo aiškiau, iškeliant sau klausimus:

 

·       Kaip jaustumėtės, kokius potyrius išgyventumėte ir kaip pasikeistumėte jūs ir jus supanti aplinka, jei neatliktumėte jums paskirto darbo?

·       Kaip jaustumėtės, kokius potyrius išgyventumėte ir kaip pasikeistumėte jūs ir jus supanti aplinka, jei atliktumėte jums paskirtą darbą?

 

Atsakę į juos, turėtumėte aiškiau suprasti, kaip jaustumėtės vienu ar kitu atveju. Dažniausiai, tiek negatyvus jausmas, tiek teigiamas - sustiprėja. Tačiau siekiant efektyvesnio rezultato, situaciją reikėtų aprašyti kuo smulkiau: detalės padeda susidaryti tikslesnį įspūdį apie esamą situaciją, taip sustiprinant motyvaciją veikti.

 

Taip pat šis metodas tinka norint save ”užmotyvuoti”.

 

2.     Atidėliojate darbą, nes nėra nuotaikos. Sprendimas: just do it!

 

Oliver Burkeman, britų žurnalistas, knygoje “The Antidote: Happiness for People Who Can’t Stand Positive Thinking” teigia, jog žmonės vis dažniau sau ir kitiems kartoja, kaip jiems nepavyksta išlipti iš lovos anksčiau ar negali prisiversti sportuoti. Tačiau tai, ką jie iš tiesų nori pasakyti yra: “Mums neišeina prisiversti daryti dalykus, kurių nenorime”. Iš esmės, juk mūsų niekas nelaiko pririšęs prie lovos - nors tokiu atveju galėtumėme vėluoti į darbą ar paskaitas kelias valandas, visai nesukdami galvos, kokį įtikinamesnį pasiteisinimą šįkart sugalvojus –, o kultūristai nesiunčia grasinančių žinučių, jei nepadarome kelių pratimų, stiprinančių pilvo raumenis. Tad fiziškai atlikti užduotis mums niekas netrukdo, vadinasi, trukdo mūsų psichologinė būsena, nuotaikos nebuvimas. Ir šiuo atveju Oliver’is Burkeman’as kvestionuoja: „Kas iš viso sakė, kad mes turime laukti, kol mūsų nuotaika pasitaisys, jog galėtumėme viską imti ir padaryti”?

 

Gerai pagalvojus, kažkuriuo gyvenimo momentu, sąmoningai ar ne, mes visi buvome pasidavę idėjai, kuri reikalauja vidinio pakylėjimo, jog darbas būtų atliktas. Ir ne paslaptis, jog turint noro ir būnant geros nuotaikos mes daug mieliau imamės veiklos. Tačiau ką daryti, jei nei noras, nei nuotaika neatsiranda?

 

Vieni pasiūlytų apsidairyti aplink ir pažvelgti, kiek daug yra knygynų, kurių lentynos lūžta nuo literatūros, skleidžiančios idėjas apie sėkmę, kurią pasiektumėme tik nemėgstamą veiklą pakeitę į teikiančią malonumą.

 

O ką daryti tiems, kurie negali visko imti ir numesti?

 

Tikriausiai ne kartą esate girdėję vyrą, vis kartojantį „Just do it!” žodžius. Šio frazeologizmo filosofija yra labai paprasta: mums nebūtina nei gerai jaustis, nei žinoti, ko norime iš gyvenimo šią akimirką, jog galėtumėme pradėti veikti. Noras kažką daryti ateina su laiku. Tad nestabdykite savęs ir veikite! Just do it!

 

3.     Atidėliojate užduotis, nes jos jums per daug sudėtingos arba neįdomios.
Sprendimas: vadovaukitės „jeigu-tada“ planavimu.

 

Neretai, norėdami įveikti sunkumus, vadovaujamės valios principu, pavyzdžiui įtikinėjame save ir kitus, jog kitą kartą tikrai padarysime vieną ar kitą dalyką geriau, ar tikrai nepaliksime visko paskutinei minutei. Tačiau nėra viskas taip paprasta, kaip atrodo. Paprasčiausiai nėra ką atidėlioti.

 

Pasak vokiečių filosofo Schopenhauer’io, mes neturime tiek daug valios, kaip kad galvojame turintys. Tyrimai atskleidė, kad žmonės yra linkę pervertinti savo galimybes. Iš tiesų, mūsų protas būna jau iš ankščiau nusprendęs, ką veiksime ir ko trokšime. Pavyzdžiui norite pradėti sportuoti, tačiau niekaip neišeina. Kas vyksta? Čia prikiša nagus pasąmonė su išankstinėmis savo nuostatomis: „Ai, į sporto salę visada spėsiu nueiti, dabar yra svarbesnių dalykų“. Ir sporto salė yra iškart prilyginama nuovargiui, prakaitui, daug fizinės jėgos reikalaujančiam darbui. Ir nenorėdami patirti nuovargio, kad ir kaip norėtumėme nepriekaištingų kūno linijų, mes taip ir nenueinam į sporto salę, ir nepradedame judėti.

 

Tad padarykime sau paslaugą ir priimkime faktą, kad ne viskas priklauso nuo mūsų, net valia. Ir pagelbėkime sau su “jeigu-tada” planavimu.

 

Jeigu-tada“ – metodas, kuris padeda labiau pasitikėti savo jėgomis:

 

1)     Tai konkrečių sąlygų nustatymas, kaip elgtis vienu ar kitu atveju, taip sumažinant vietos interpretacijoms ir abejonėms. Mes tarsi įtikiname save, jog galime kontroliuoti mus supančia aplinką.

2)     Tai pasitikėjimo savimi skatinimas – darbo eiga suteikia mums aiškumo, taip sumažindama nerimo jausmą dėl galimos nesėkmės. Ir visos neigiamos mintys virsta pozityviomis: „Aš galiu su tuo susitvarkyti“, „Man nebaisus toks nuovargis“.

 

„Jeigu-tada“ planavimas (pavyzdys):

 

Jeigu pavyktų darbą atlikti greičiau, liktų laiko, kurį galėčiau išnaudoti pokalbiui su Tadu.

Jeigu rytoj ryte pavyktų pabėgioti, galėčiau visus darbus atlikti ankščiau ir nesusivėlinti vakare. Taip išsimiegočiau, būčiau pailsėję ir žvalus! Ir galėčiau iš ryto vėl išeiti pabėgioti.

 Jeigu norėčiau pradėti sportuoti, visų pirma, turėčiau patikrinti, kuriomis savaitės dienomis galėčiau skirti daugiau laiko sportui. Vėliau pasidaryčiau dienotvarkę ir griežtą planą, kurio galėčiau laikytis. Žinoma, neužmirškim poilsio!

 

Šis planavimas bus efektyvus tol, kol jis bus:

  Realus ir konkretus – numatyti aiškūs žingsniai. Išsikelti realūs tikslai.
 Deadline’as – tikslas turi turėti numatytą užduoties atlikimo terminą.

 

Iš anksto suplanavę savo laiką ir darbus paskirstę pagal prioritetus, sumažiname dvejonių ir atidėliojimų galimybes. Ir būtent „Jeigu-tada“ planavimas sumažina visas tas dvejones iš anksto suplanuojant veiksmo strategiją.

 

Suprantu, jog šie patarimai apie nesėkmes, jausmų nustūmimą į antrą planą, pasinėrimą į kruopštų planavimą, nėra tokie patrauklūs, kaip kad būtų rašoma apie savo svajonių įgyvendinimą. Tačiau jie yra konkretūs ir aiškūs, ir svarbiausia – veiksmingi.

 

Just do it!

 

5 dalykai, kurie užtikrins Jūsų nuolatinį augimą ir tobulėjimą

1) Mokykitės naujų dalykų

Daugybės hobių turėjimas yra viena iš kūrybingų žmonių paslapčių. Hobiai praplečia mūsų pasaulėžiūrą, leidžia sujungti skirtingas patirtis ir iš jų sukurti kažką naujo, kas negalėtų įvykti, jei užsiimtumėt viena ir ta pačia veikla.

 

Svarbu užsibrėžti sau tikslą, kaip pavyzdžiui, išmokti ką nors naujo per 30 dienų/3 mėnesius. Tai leis atrasti ne tik savo vidinių gabumų, kurių dar galbūt nesate aptikę, tačiau tuo pačiu nauja patirtis išmokys naujo požiūrio į gyvenimą bei padės formuotis kaip asmenybei.

 

2) Nebijokite nesėkmių

„Kas nerizikuoja, tas negeria šampano“ – tai puiki metafora, jog rizikuoti kartais verta. Lošimas iš mažų dalykų arba eksperimentavimas su jais svarbūs tobulėjant ir judant pirmyn tiek versle, tiek gyvenime. Neturint galimybės klysti – dingsta galimybė ir kažko išmokti. Būtent todėl blogi sprendimai dažnai priveda prie geresnių rezultatų.

 

Klaidos inovacijose nėra paprasčiausias kančios etapas, kurį tenka praeiti kiekvienam genijui. Klaidos dažnai sukuria kelią, kuris jus išveda iš jūsų komfortabilaus mąstymo. Jos parodo, kad kažkas vyksta ne taip, o mūsų užduotis tuomet tampa atrasti kas būtent tai yra. Tai atradus svarbiausia – bandyti iš naujo. Toks sėkmių – nesėkmių ciklas nėra kančia, tai būdas įvertinti įdėtą darbą, pastangas ir laiką – visa tai sukuria vertę gyvenime. Dėl to, pasiekę savo užsibrėžtus tikslus, jaučiamės laimingesni, pasiekę pilnatvę ir lengvumą. Tuo įsitikinti paprasta: užtenka prisiminti panašias gyvenime iškilusias užduotis, pareikalavusias daugiau pastangų ir jausmą, kai pagaliau jas įvykdėme.

 

Klysti yra visiškai natūralu. Daugybė garsių žmonių, pasiekusių ne vieną pasauliui reikšmingą pasiekimą, gyvenime klydo ne kartą ir ne du. Tomas Edisonas daugybę kartų bandęs sukurti elektros lemputę, dažnai sulaukdavo demotyvuojančių replikų iš aplinkinių, kad jam nepasiseks. Bet tai jį skatino tik dar labiau stengtis, o klaidos padėjo tobulėti ir galiausiai pasiekti galutinį rezultatą. Nesėkmės jo nesustabdė, jis išmoko prasmingą pamoką ir įgavo naudingos patirties:
„Aš nesusimoviau, aš radau 10 000 skirtingų būdų, kaip nesukurti elektros lemputės“

 

3) Palaikanti aplinka

Pats efektyviausias būdas pakeisti savo elgesį ir įpročius ilgam laikui yra manipuliavimas mus supančia aplinka. Pakeisk savo aplinką taip, kad ji palengvintų daryti tai, ką atlikti mes trokštame ir pasunkintų daryti tai, ko stengiamės nedaryti.

 

Kalbu ne tik apie baldų perstatymą kambaryje ir motyvacinių paveikslų pakabinimą. Pagrindinis dalykas jus palaikančioje aplinkoje yra jus palaikantys žmonės – įgykite jų daugiau.

 

Žmonių grupės, kurioms mes save priskiriame, dažnai leidžia pamatyti kokie žmonės esame iš tiesų. Siekiantiems gyventi sveikai bendraujant su tokiais pačiais kaip jie, bus daug lengviau siekti to tikslo.

 

4) Susitelkite į ilgalaikius tikslus

Labiau susitelkus į ilgalaikius tikslus, mes galime padidinti savo progresą ir tobulėjimą daug stipriau nei galvojant tik apie ta, ką turime padaryti dabar. Skirkite laiko sau, apmąstykite ko labiausiai trokštate gyvenime. Gal tai gražus ir sveikas kūnas? Gal tai jūsų trokštamas darbas? Atraskite ir siekite jų.

 

5) Padaryk tai malonumu

Būdų kaip tobulėti yra daugiau nei 1000, tačiau tiesa ta, kad žmonės natūraliai vengia tų būdų, kurie jiems per sudėtingi, sunkiai įgyvendinami ar prieštarauja jų darbo rutinai.

 

Įterpkite naujas veiklas ir dalykus į savo esamus įpročius ir paverskite juos maloniais. Reikia mokytis, tačiau mieliau leistumėte laisvalaikį su draugais? Tarkite sau, jog vieną dieną pasimokę, sekančią dieną galėsite praleisti kaip tik norite. Tokiu būdu mokymasis turės tikslą, taps žaismingesnis, o ir atlikus darbą jausitės daug maloniau ir būsite savimi pasitikintys, jog sugebėjote pasiekti to, ko troškote.

 

Žaisti ir mokytis nėra priešingybės. Atvirkščiai, žaidimas yra vienas natūraliausių būdų mokytis, nes būtent taip pasisavinama informacija mums yra prasmingiausia. Žaidimai sukuria naujas neuronų jungtis ir jas tikrina. Taip pat tai sukuria žemos rizikos formatą, kuris leidžia mums maloniau veikti, nevaržant ir neblaškant mūsų minčių apie galimas pasekmes.

Klausimas tau: Kokie didžiausi klausimai iškyla tau tobulėjant?

Multi-taskingas

Atliekant kelias užduotis vienu metu gali atrodyti, jog padarome daugiau darbo. Tačiau taip dirbdami mes nesugebame pilnai sukaupti dėmesio, darome klaidas ir praleidžiame daugiau laiko dirbant. Tad kaip šis noras daryti daugiau vienu metu veikia mūsų darbą?

Atmintis - Trumpalaikė žmogaus atmintis vienu momentu gali pastebėti tik 5-9 elementus. Dirbdami kelis darbus mes trumpalaikę atmintį užkemšame su kur kas daugiau papildomų dalykų, dėl kurių kenčia ir pati ilgalaikė atmintis, atsakinga už atsiminimą ir įgūdžių formavimą. Būdami devyndarbiais mes nesugebame išmokti ar atsiminti atskirų darbo elementų ir turime antrą kartą grįžti prie darbo. 

Produktyvumas - Harvard'o tyrimas nustatė, jog darydami daug darbų vienu metu, per darbo dieną mes būname tik 33proc. produktyvūs. Tuo tarpu atliekant po vieną darbą, darbo dienos gale mūsų produktyvumas išauga iki 85proc. http://hbr.org/2013/03/the-multitasking-paradox/ar/1 - Grafiškai parodytas Harvard'o universiteto tyrimas, kaip per dieną kinta darbuotojo produktyvumas.

Susikaupimas - Susikaupę, darbą atliekame be klaidų ir patiriame mažiau streso. Apsikraudami daugiau darbu negu reikia vienu metu, mums kyla panika, jog atliekame mažiau, o stresas beveik niekada nepadeda atlikti darbo, tik daugiau laiko ir energijos išeikvoti, tam, kad galėtume įveikti pačią užduotį. 

Klaidos - Prikimšus per daug maisto į burną galime užspringti. Panašiai ir atliekant paprastus darbus. Susikaupę mes darome mažiau klaidų ir galime normaliai sekti darbo eigą, "multitask'indami", mūsų dėmesys yra išblaškomas ir paliekama daugiau progų padaryti klaidų. Dėl šios priežasties darydami darbus likus vienai dienai iki termino mes stengėmės "sukramtyti" per daug informacijos ir galiausiai "užspringstame", kuomet turime atlikti egzaminus ir darbus, dėl nesugebėjimo įsiminti ar dėl klaidų skaičiaus. 

Praleidi daugiau laiko atlikdamas darbus - Atliekant atmestinai darbus, spaudžiant laikui ar tiesiog manant, jog "multitasking'o" pagalba mes atliksime daugiau, galiausiai turime rezultatą kurį ištaisyti reikia daugiau laiko negu dirbant nuosekliai ir susikaupus. 

 

Neatidėliokite rytdienai to, ką galima padaryti šiandien.

Kartais atidėliojame arba būdami ne nuotaikoje visiškai nesugebam padaryti darbų. Tokias mažas užduotis kaip ryte pasikloti lovą, nepraleisti pusryčių ar padaryti namų darbus, tiesiog pamirštame arba dėl tingėjimo paliekame kitai dienai.

Neatidėliokite rytdienai to, ką galima padaryti šiandien. - Bendžeminas Franklinas.

Kuomet mes sąmoningai neatliekame užduočių galiausiai mes nesugebame susitvarkyti su kasdieniniais ir asmeniškai paskirtais darbais. Tačiau ką daryti, jeigu kasdien norime padaryti daugiau darbų per mažiau laiko?

Maži pasiekimai - Norint būti nesustabdoma darbo jėga, turi įgauti pagreitį. Atliekant mažus paprasčiausius darbus mes jaučiamės taip kaip ir atlikę didesnius. IBM kompanija 80-aisiais pirmavo kompiuterių pardavime, dėl to, jog vienintelis dalykas ką IBM pardavėjai turėjo padaryti per dieną tai tiesiog "pakelti ragelį". Padarius tai tavo dienos planas IBM‘e būdavo įvykdytas.
Atlikdami bet ką kas mums svarbu, mes pradedame labiau pasitikėti savo sugebėjimais. O per dieną atlikę visus įvairius smulkius darbus, kad ir pats lovos pasiklojimas, galiausiai dienos pabaigoje susidės į didelę sumą darbų, kas tolygiai prilygs grandioziniam darbui.

Pirma atlik tai kas svarbiausia - Maži kasdieniniai darbai atlaisvina tavo protą ir laiką, tam kad galėtum padaryti sunkiausius darbus. Jeigu visada turėsi tvarkingą kabinetą, niekada nekils mintys kad reikia verčiau susitvarkyti jį, negu tiesiog daryti darbą kurio „deadline‘as“ rytoj. Tačiau svarbu išmokti atskirti tai kas tikrai svarbu. Svarbios užduotys yra tos kurios tau atneš daugiau naudos ateityje, priešingai negu atliktas darbas suteiks naudos tik dabar. Pasilikus svarbiausius darbus nakčiai prieš terminą mes grojam nervais, nemiegame, dirbame kaip bepročiai ir galiausiai vos gyvi, atnešame darbus kurie galiausiai neatspindi mūsų potencialo. 

Darykis dienotvarkę - Dienotvarkės yra vienas iš naudingiausių daiktų žmonėms kurie yra per daug užsiėmę, bet visgi sugeba įveikti visas negandas. Jeigu nori nepasilikti viso darbo paskutinei nakčiai ir esi pakankamai užsiėmęs pravartu susidaryti savo dienotvarkę. Jeigu ant tavęs tiesiog griūna darbai, pasidaryti dienotvarkę yra neįtikėtinai efektyvu.Paskirsčius savo laiką, kada tau reikia daryti darbus, prižiūrėti save ar savo namų ūkį leidžia tau nepasimesti ir nepamesti galvos visą susidarytą laikotarpį. Geras psichologinis pasiruošimas leis tau atlikti darbus greičiau, geriau ir susidoroti su daugiau užduočių gyvenime.

Skaldyk darbus gabalais - Planuodamas savo dienotvarkę paskirstyk reikiamus atlikti darbus dalimis. Pvz. jeigu turi svarbu atsiskaitymą iš septynių temų geriau mokytis savaitę po vieną temą, negu bandyti viską sugrūsti paskutiniai nakčiai. 

O kas jeigu jau paskutinė dieną/naktis? Man labiausiai praverčia susiplanuoti dienotvarkės pagalbą laiką taip, jog gautum bent 7h miego prieš atsiskaitymą, idealu būtų jeigu tu atsikeltum anksti ryte ir dar galėtum pasikartoti medžiagą, nes neišsimiegojus arba atsikėlus ne tam miego cikle() mes tiesiog neįsiminsime informacijos, užmiršime ją, o atėję į atsiskaitymą kaip partrenkti autobuso nieko gero neparašom.

Tikiuosi, jog šie patarimai padės jums tiek kiek jie padėjo ir man. Sėkmes!

Proto mankšta

Proto Mankšta. [I/V Dalis] 

Dažnas norėtų atitolinti senatvę, išvengti atminties pablogėjimo, išlaikyti skaidrų protą bei šviesias mintis. Pateiksiu patarimus, padėsiančius, ne tik, tai padaryti, bet padės jūsų protui tapti aštresniu ir lankstesniu.  

1. Vengti Lėtinio Streso. Ilgas streso hormonų veikimas nepalankus pagumburiui - smegenų sričiai, atsakingai už atmintį ir mokymąsi. 

2. Būti Fiziškai Aktyviems, įskaitant ir pasivaikščiojimus gryname ore. Tai gerokai padidina neuronų skaičių smegenyse, vadinasi, pagerina jų veiklą, anaerobiniai pratimai: ėjimas, jodinėjimas, bėgimas, aerobikos šokiai, važiavimas dviračiu, irklavimas, plaukimas, slidinėjimas.Ištyrus žmones, kurie būdami 20-60 m. amžiaus aktyviai sportavo, nustatyta, kad rizika susirgti Alzheimerio liga jiems yra mažesnė, palyginti su fiziškai neaktyviais žmonėmis. Visgi sportas sveikata. 

3. Taisyklingai Maitinkitės. Įtraukite į savo racioną daugiau augalinės kilmės riebiųjų rūgščių, vitaminų ir mikroelementų. Didelius antioksidantų kiekius turinčių vaisių ir daržovių (mėlynių, braškių, pomidorų, brokolių) vartojimas. Gamtos vaistinėlėje yra keletas augalų, skatinančių smegenų veiklą. Specialistai rekomenduoja ypatingą dėmesį atkreipti į ginkmedį. Jo lapai gerina kraujo apytaką, išjudina smegenis ir verčia dirbti aktyviau. Ekstraktas vartojamas atminčiai stiprinti, padeda susikaupti. Smegenų darbą dėl medžiagos, panašios į kofeiną, poveikio stimuliuoja ir matė, tačiau efektas, palyginti su ginkmedžių, trumpalaikis. Dažniausiai galima įsigyti matės ir ginkmedžių arbatų, tačiau nė kiek ne prasčiau veikia ir iš jų pagamintos tabletės, kapsulės ar lašeliai.

4. Gerkite Daug Vandens. Tikriausiai žinote, kad specialistai siūlo išgerti mažiausiai du litrus skysčių kasdien. Gurkšnelis po gurkšnelio padeda išsaugoti kūno formas? Taip, ir ne tik. Kai vartojame pakankamai vandens, tarp smegenų ląstelių lengviau teka informacijos srautas. Vanduo skystina kraują, dėl to raudonieji kūneliai, pernešantys deguonį, greičiau patenka į smegenyse esančius kapiliarus. Su deguonimi keliauja ir gliukozė, kuri suteikia daugiau energijos, ir smegenys „turi jėgų galvoti“. O gerti, anot specialistų, galima ne tik vandenį, bet ir mineraliniu vandeniu skiestas natūralias vaisių sultis. Atsisakykite alkoholinių gėrimų – jie ne tik kliudo lavinti atmintį, tačiau ir neigiamai veikia emocijas.

5. Nauji Kvapai. Nusipirkite eterinio aliejaus ar bet kokį kitą kvapnų daiktą. Kiekvieną rytą atsikėlę įkvėpkite naujo kvapo, tai padės "pažadinti" smegenis.

6. Atminties Lavinimas Žaidimais. Žaiskite loginius žaidimus, spręskite rebusus ir kryžiažodžius. Internete galima rasti daugybę įvairių žaidimų, padedančių lavinti atmintį. Pravers ir kortos bei šachmatai.
Rekomenduoju: www.lumosity.com , beiwww.kongregate.com/games/IcyLime/multitask-2(žaidimas smegenims treniruoti).

7. Meditacija. Medituodami siekiame nuraminti ir atpalaiduoti protą. Bet naujausi tyrimai parodė, kad šie pratimai duoda daug daugiau: jie tikslingai suaktyvina kai kuriuos smegenų arealus. Palyginus medituojančių ir nemedituojančių žmonių smegenis, nustatyta, kad medituojančių žmonių smegenyse daug didesnė pilkos medžiagos koncentracija. Pilkoji smegenų medžiaga yra tas sluoksnis, kuriame, be kita ko, sutelktos nervinės ląstelės. Kuo didesnė pilkosios medžiagos koncentracija, tuo geriau funkcionuoja smegenys. Meditacijų pratimai leidžia sustabdyti kognityvinių gebėjimų suprastėjimą. Tam tinka įvairūs meditacijų pratimai, tokie kaip tai chi, meditacija vaikštant, dzenas, vipasanos meditacija ir daugelis kitų.

 

8. Šypsena – puikus pratimas smegenims. Šypsodamiesi mes priverčiame susitraukti 15 įvairių mūsų veido raumenų. Atliekant įvairiausias šypsenas galima išjudinti iki 230 iš 630 mūsų kūno raumenų. Įrodyta, kad šypsena priverčia žmogaus smegenis natūraliai išskirti į morfijų panašias chemines medžiagas, slopinančias infekciją ir skausmą. Be to, šypsena mažina streso hormonų koncentraciją ir aktyvina širdies ir kraujotakos darbą.

Šypsodamiesi 3-4 minutes pasiekiame tokį pat efektą kaip intensyviai treniruodami visą viršutinę kūno pusę. Norint nusikvatoti iš visos širdies jūsų smegenys privalės padirbėti su tomis kūno vietomis, kurių anksčiau nepaliesdavo, ir priversti judėti seniai nenaudojamus raumenis. Šypsena ir juokas priverčia kraują staigiai priplūsti į smegenis. Tai geras smegenų “praplovimo” būdas. Tik 5 minutes šypsodamiesi turėsite daugiau naudos nei 5 valandas intensyviai treniruodamiesi. 10 – ties sekundžių šypsena prilygsta 3 minučių irklavimui.

9. Mąstykite. Lietuvos kūno kultūros akademijos rektorius prof. Albertas Skurvydas. "Yra paskaičiuota, kada mažiausiai dirba smegenys. Skaitant labai aišku arba visiškai neaišku tekstą įsijungia tik 5 proc. nerviniu ląstelių, sprendžiant problemas pagal pavyzdį – 5 proc., mėgdžiojant kitu veikla – 4 proc., aktyviai padedant kitam asmeniui – 3 proc., nusirašinėjant – 1 proc., mokantis nematant prasmes – 0,001 proc., mokantis labai bijant arba smarkiai supykus – 0,000000000001 proc. Taigi jei jums viskas labai aišku, ką dabar šneku, vadinasi, jūsų smegenys nedirba. Jei visiškai neaišku – taip pat nedirba. Turi būti per vidurį – šiek tiek aišku ir šiek tiek neaišku. Tuo tarpu kai žmogus pats masto, smegenys dirba 99 proc.“

Pamąstykite ir atsakykite į šiuos klausimus.http://psichika.eu/blog/50-jusu-prota-islaisvinanciu-klausimu/

10. Rašykite. Jums prireiks keturių popieriaus lapų. Pirmajame lape užrašykite kokią nors frazę įprastu būdu, t. y. Iš kairės į dešinę. Antrame lape rašykite tą patį, ta pačia ranka, tik dabar jau iš dešinės į kairę, atvirkštine tvarka. Trečiame lape parašykite tą patį ką ir pirmajame, tik atlikite tai kaire ranka. Ketvirtame lape rašykite tą patį, ką ir antrame, tik kaire ranka. Pirmas lapas tarnaus jums pavyzdžiu, standartu kurio siekiate. Bėgant laikui, lavindami save tokiu būdu, pastebėsite, kaip ima kisti jūsų mąstysena, kaip pabunda neveikliosios iki šiol smegenų dalys. Tokia mankšta suteiks galimybę mąstyti plačiau, ne standartiškai ir rasti išeitį iš pačių sudėtingiausių situacijų. Šiais laikais, kai beveik viskas spausdinama kompiuteriu, pamirštama, kad rankos judesiai rašant arba piešiant irgi aktyvina smegenų darbą. Ypač tos jų dalies, kuri atsakinga už kalbą.

11. Praleiskite 1h. kartą į dieną visiškai nekalbėdami, galima atsakyti tik į tiesioginius klausimus, savo įprastinėje aplinkoje, nesudarydami tokio įspūdžio, kad jūs pykstate ar esate įsižeidę. Elkitės įprastai, taip, kaip tik įmanoma. Neišsakykite jokių pastabų ir nepasiduokite bandymams išgauti iš jūsų kokią nors informaciją.

12. „Kūrybiškas mąstymas (Gerai, blogai ir įdomu)“
„Pesticidų naudojimas. Gerai – naikinami kenkėjai. Blogai – žūsta ir naudingi vabzdžiai. Įdomu – chemijos pramonė lobsta.

Kitas pavyzdys – mažas raštingumo lygis. Gerai – Netrūksta darbininkų. Blogai – žmonės negali priimti pasvertų sprendimų už savo žinių ribų. Įdomu – prasčiau išsilavinusius lengviau įkalbėti ką nors pirkti.“

13. Nauja aplinka - nuvykite ten, kur niekuomet iki šiol nebuvote ar kur būnate labai retai. Tai gali būti naujas didelis parkas arba juvelyro parduotuvė kaimyniniame rajone.

14. Užmerktos akys - vakarais namie neįjunkite šviesos – po kambarius vaikščiokite vadovaujantis vien atmintimi. Šis pratimas padidins dėmesingumą ir koncentraciją. Taip pat galima maudytis užsimerkus. Dėl to, kad nieko nematote, stipriai aktyvinami kiti jutimo organai.

15. Naujas garderobas - dėvėkite skirtingus rūbus. Mokslininkai įrodė, kad priklausomai nuo žmogaus rūbų keičiasi ne tik jo pojūčiai, bet ir mąstymo būdas.

16. Brailio raštas (rašto sistema akliesiems) ir gestų kalba - įsisavinti Brailio raštą ir gestų kalbą yra sunku, bet gebėjimas skaityti ir kalbėti pirštais neįtikėtinai įjautrins jūsų pojūčius. Gestų kalboje pakanka išmokti standartines frazes: pasisveikinimą, paprastus klausimus, atsakymus.

17. Naujas kelias - eikite į darbą (parduotuvę) nauju, nepažįstamu keliu. Net jei naujasis kelias bus ilgesnis – nieko baisaus. Tai ne tik teigiamai paveiks jūsų smegenų veiklą, bet ir padės išlaikyti kūno formas.

18. Pasitikėjimas savimi - labiau pasitikėkite savimi. Netgi jei jums siūlo darbą, kuriame nelabai susivokiate, sutikite. Kai nelabai aišku ką ir kaip reikia daryti, smegenys greitai aktyvuojasi.

19. Nestandartiniai atsakymai - į standartinius klausimus atsakykite nestandartiškai. Netgi į klausimą „Kaip gyveni?“ galima atsakyti dešimtimis skirtingų frazių – atsisakykite stereotipų.

20. Monetos - išmokite vien pirštais skirti nevienodo nominalo monetas. Šiuo pratimu naudinga užsiimti tada, kai ko nors laukiate. Laikas bėga greičiau ir laukimas būna ne toks varginantis.
 

21. Nauji Žurnalai - rinkitės ir skaitykite tuos žurnalus ir laikraščius, kuriems paprastai neduodate dėmesio. Pavyzdžiui, jei domitės madomis, tai įsigykite žurnalą, nagrinėjantį ekonomikos temas. Mėgstate skaityti apie keliones ir kitas valstybes? Suteikite pirmenybę žurnalui apie gyvūnus. Nebūtina susidomėti kokia nors nauja sritimi, pakanka tiesiog kartkartėmis pakeisti skaitomų straipsnių temą, tai atgaivins jūsų protą ir pokalbių temas. 

22. Televizorius Be Garso - išjunkite televizoriaus garsą ir vien žiūrint į vaizdą pabandykite atkurti dialogą ar monologą. Atliekant šį pratimą kartu su draugais laikas gali prabėgti labai įdomiai ir linksmai. 

23. Lengvas Apšilimas - itin paprastas, bet labai veiksmingas, jeigu telefono ragelį visuomet keliate dešine ranka - pradėkite kelti kairiąja. Kopkite arba leiskitės laiptais atbuli, užsisekite paltą kita nei įprasta ranka. Dantų valymasis nedominuojančia ranka – (galima pakeisti ir skutimąsi, šukavimąsi, valgymą, marškinių sagų užsegimą ir t.t.) skatina naudoti kitą smegenų pusę. Tiesiog pakeiskite rutina. Tokie pasikeitimai užklups jūsų smegenis ir privers labiau stengtis.

24. Klausymosi Malonumas – skaitykite pvz., laikraštį, knygą, garsiai su partneriu/draugu, po to pasikeiskite vaidmenimis (vienas skaito, kitas klauso) – supratimas ir smegenų veikla smarkiai skiriasi skaitant ir klausantis.

25. "Brainstorming’as" – greitas įvairių idėjų generavimas arba problemos sprendimų būdų galvojimas, asociacijų naudojimas… Tai leidžia išnaudoti kūrybiškumą per mažiausią laiko tarpą tiek dirbant grupei, tiek atskirai.

26. Pasaulis Aukštyn Kojom – apsukite savo laikrodį, nuotraukas, kalendorių 180 laipsnių. Analitinė smegenų pusė gaus didelę apkrovą, kol sugebės suprasti pasikeitimus.

27. Reguliarūs Pratimai. Eidami miegoti „atsukite“ dieną atgal, pažaiskite su asociacijomis. Dar vienas naudingas pratimas – įsivaizduokite kokį nors daiktą (jis gali būti ir visiškai nerealus), išanalizuokite jį, sutelkite į jį visą savo dėmesį. Kai tik pajusite, kad jis išnyksta, pamėginkite „pripiešti“ naujų detalių. Pratimų gali būti daugybė – jums tereikia išsirinkti tą, kuris patinka, ir daryti jį reguliariai.

28. Įsiminkite Informaciją Skirtingais Būdais. Kad įsidėmėtumėte svarbų įvykį, pamėginkite mintyse užfiksuoti aiškų paveikslą (iliustraciją), ištarkite garsiai frazę, jeigu yra galimybė – prisilieskite. Pavyzdžiui, jeigu dažnai pamirštate, ar užrakinote duris, rakindami fiksuokite mintyse vaizdinį – raktą spynoje, pajuskite, koks jo paviršius, garsiai ištarkite: „aš užrakinau duris“.

29. Mokykitės Užsienio Kalbų. Užsienio kalbos labai gerai lavina atmintį, todėl nepatingėkite ir užsirašykite į kalbų kursus arba nemokamai mokykitės kalbos internetu - http://goo.gl/rxbCFy .

30. Išmokite Telefonų Numerius Mintinai. Skaičiai – vieni iš stipriausių atmintis stimuliatorių, todėl pasistenkite įsidėmėti bent jau geriausių draugų telefonus. Tai ne tik įdomu, bet ir savaip malonu – juk (pripažinkime) daugelis iš mūsų netgi savo numerio nežino...

31. Klausykitės Klasikinės Muzikos. Tiesa, tai padės tik tuo atveju, jeigu mėgstate klasikinę muziką ir jos klausydamiesi galite visiškai atsipalaiduoti. Taipogi buvo nustatyta, jog žmonėm išgirdus instrumentą kurį moka groti yra teigiamai stimuliuojamos smegenys.

32. Protinio aktyvumo treniruotės. 

- Perbėkite akimis per tekstą ir suraskite visus dvigarsius; dvibalsius; (ne)porinius skaičius.
- Apibraukite visus triskiemenius žodžius; keturskiemenius; penkiaskiemenius, pasirinktame tekste.
- Suraskite 10 raidžių žodį ir iš jo raidžių bandykite sudaryti kuo daugiau naujų žodžių.
- Skaičiuokite nuo 99 garsiai skaičių žemėjimo tvarka, įvardijant tik skaičius dalomus iš 3; iš 6; iš 9.

33. Garsiai deklamuokite. Užtenka tai daryti bent minutę per dieną! Sudėtingo teksto skaitymas garsiai stimuliuoja smegenų dalį, atsakingą už mąstymo greitį. Bent jau taip tvirtina japonų neurologijos profesorius Ryuta Kawashima. Deklamavimą derinant su skaičiavimo mintimis pratimais galima išvengti senatvei būdingo proto ir atminties silpnėjimo. Beje, tokiems pratimams ne itin tinka laikraštis ar žurnalas. Geriau susiraskite Williamo Shakespeare’o sonetų tomelį ar šiuolaikinės lietuvių poezijos knygą. Anot specialistų, kuo sudėtingesnis tekstas ir kuo raiškiau jį skaitysite, tuo didesnis bus efektas.

34. Miegas. Kas miega ilgai ir ramiai, padeda darbuotis smegenims. Mat jei miegodama dar ir palaimingai sapnuojate, jose tuo metu vyksta didelis sujudimas – per dieną sukaupta naudinga informacija keliauja iš trumpalaikės atminties į ilgalaikę, kur viskas tarsi sudėliojama į „lentynėles“. Beje, nėra skirtumo, miegosite šešias ar devynias valandas, – juk kiekvienas organizmas reikalauja nevienodos poilsio trukmės. Svarbiausia, kad iš ryto jaustumėtės pailsėjęs. Jei šio pojūčio nepatiriate, stenkitės bet kokia kaina pailginti miegui skirtą laiką.

35. Šalin televizorių! Anot specialistų, geriausia Alzheimerio ligos profilaktika – jau šiandien išnešti televizorių į tamsųjį kambarį ir užuot „meditavus“ prie žydrųjų ekranų, skaityti knygas, lankyti teatrus ar parodas. Kiekviena prie jo praleista valanda gerokai padidina riziką susirgti šia liga. O juk ir taip per televizija beveik nieko gero neparodo...

36. Kvėpuokite giliai. Tai vienas iš paprasčiausių ir efektyviausių pratimų. Gilaus kvėpavimo metu organizmas atsipalaiduoja, o į smegenis pradeda patekti daugiau deguonies. Smegenų veiklą taip pat efektyviai gerina ir atsipalaidavimas, ir didelis deguonies kiekis kraujyje. Beje, kvėpuoti reikia tik per nosį. Teisingai atsipalaiduoti ir giliai kvėpuoti galima išmokti pasitelkus meditaciją.

37. Sėdėkite tiesiai ir užsičiaupkite. Tokia poza leis jums sutelkti dėmesį ir mąstyti „sveikiau“. Paeksperimentuokite: iš pradžių mintinai išspręskite kokį nors matematikos uždavinį sėdėdami ant kėdės susikūprinę ir išsižioję, o vėliau – išsitiesę ir užsičiaupę. Iškart pastebėsite skirtumą.

Tad taip ir pabaigiame šį smegenų sporto planą.. Stenkitės gyvenimui suteikti daugiau įvairovės. Aktyvus, naujų pojūčių ir emocijų kupinas gyvenimas neleis jums nuobodžiauti ir išsaugos proto aštrumą daugelį metų. Svarbiausia, kad pasirinktas būdas būtų malonus tiek širdžiai, tiek protui! 

Rašyk kaip Hemingvėjus!

Mokėjimas rašyti parodo mūsų mąstymą. Ne kiekvienas tampa geru rašytoju, tačiau mes visi rašome laiškus, referatus ir pristatymus. Gebėjimas geriau rašyti gali duoda pranašumą prieš tuos kurie turi sunkumų perteikti savo mintis popieriuje ir išvysto tavo referatų rašymo greitį ir kokybę. Tad kaip mums tapti naujojo amžiaus Hemingvėjais?

1. Rašyk ryte, taisyk vakare - Šis patarimas man pasitarnauja beveik visada rašant avantiūros straipsnius. Kaip Ernestas Hemingvėjus yra pasakęs "Rašyk girtas, taisyk blaivus", nežinau kaip dėl to, tačiau prieš publikuojant savo darbą visada palikite savo darbą tam tikram laikui, kad galėtumėte antrą kartą pažvelgti į savo darbą iš naujos perspektyvos. 

2. Nėra nieko tobulo - Norint parašyti knygą, nepatartina parašius pastraipą valandas taisyti ją. Norint parašyti knygą reikia suregzti ne vieną juodraštį ir tik parašius, perskaičius ir perrašius galima tikėtis kažko gero. „Atsisveikinimą su ginklais“ Hemingvėjus manoma, jog perrašė 17 kartų.

3. Susirask redaguotoją - Jeigu neturi laiko gauti antros perspektyvos iš savęs, geras būdas tai padaryti yra kito žmogaus nuomonė. Surask geranorišką žmogų kuris galėtų pasidalinti savo įžvalgomis apie tavo darbą. Tai tavo pakels tavo darbo kokybę, pats literatūros Nobelio premijos laimėtojas turėjo savo mokytoją Gertrude Stein.

4. Išgyvenk tai - Turėti patirtį svarbu kiekvienai darbo sričiai. Rašant apie dalyką apie kurį neturi jokios nuovokos, tolygu niekam tikusiam darbui. Paskaitą apie "įdomiausią dalyką“ kurią veda žmogus kuris nieko neišmano ir tuo labiau yra neentuziastingas šia tema, besibaigiant paskaitai žmonių salėje neliks. Tačiau klausant neįdomios temos paskaitos(Tarkime - "Pietų atogrąžų augalai") bet esant tikram šios srities specialistui ir entuziastui mūsų ausys kur kas labiau išsiplės, nes eksperto požiūris gali parodyti dalyko grožį kiekvienam. Ši metafora tolygi ir rašymui, tad rašyk kur esi turėjęs patirties. Perskaičius Hemingvėjaus biografija jo darbai labai glaudžiai siejasi su vietovėmis, pomėgiais ir beveik viskuo ką jis išmanė..

 

Kaip išmokti programavimo kalbą nemokamai internetu:

Išmokti programavimo kalbą XXI amžiuje turbūt yra vienas iš naudingiausių dalykų kuriuos gali mokėti. Programuojant gali padėti kitiems ir sau susikurti puslapį, app‘są, žaidimą arba tiesiog gauti darbą be vargo. Šis vienas naudingiausių dalykų, taipogi yra ir nemokamas. Internete yra pilną resursų kurių pagalba galima išmokti programavimo kalbos visiškai nemokamai.


Tačiau smagiausias dalykas yra tai, jog šie resursai yra beveik tolygus universiteto siūlomų programų kokybei, be įvairių nereikalingų paskaitų ir už dyką.

1. www.codecademy.com – Tai puslapis kuris siūlo išmokti 6 programavimo kalbas, tarp jų yra tokios programavimo kalbos kaip Ruby, HTML + CSS, JavaScript, PHP, jQuery, Python. Code Academy taipogi galima išbandyti savo sugebėjimus darant projektus ar tiesiog per 6h nuo nulio išmokti kaip susikurti profesionalų puslapį su HTML + CSS.

2. www.udacity.com – Šis puslapis turi krūvas paskaitų apie įvairias IT sritis. Dauguma jų paruošta kompetetingų dėstytojų ir kompanijų tokių kaip Facebook ar Google. Nusprendus pilnai dalyvauti programose (apie 300lt per mėn.) tavo visas mokslas bus vertinamas dėstytojų ir galėsi gauti sertifikatą. Tačiau norint žiūrėti paskaitas ir mokytis nemokamai tau niekas netrukdys.

3. www.learnstreet.com – Šis puslapis specializuojasi į tris kalbas- JavaScript, Ruby, Python. Panašiai kaip Codeacademy tačiau pats puslapio dizainas ir kalbų skaičius nusileidžia minėtui CA, tačiau tai alternatyva.

4. www.codeschool.com – Šiame puslapyje išmokti programuoti neišeis. Čia daugiau žaisi ir programuosi tuo pačiu metu. Puslapis yra visai geras, žaismingas ir ganėtinai geras išmokti kalbos, tačiau jis po pradinių pamokų yra mokamas(apie 60lt per mėn.). Tačiau tai nebloga pradžia pasimokyti kalbos, jeigu ir nenori mokėti mėnesinio mokesčio.

5. www.khanacademy.org/computing/cs - Khan Academy puslapis siūlo ne tik įvairias matematikos, istorijos pamokas, bet ir programavimo pagrindus. Tai nemokamas puslapis kuriame yra puikiai video formatu perduodamos žinios. 

 

Užrašai kurie naudingi tau

Kiekvienas širdyje turime mums labai svarbių tikslų ir svajonių. kiekviena įvykdyta užduotis, padarytas darbas ar įgyvendinta svajonė mums atneša dopaminą. Tai hormonas, kuris mus padaro patenkintais savo gyvenimu. Tačiau kas įvyksta kai siekiami tikslai nėra mieli širdžiai? Greičiausiai tai yra ne tau skirti tikslai, kurie ankščiau ar vėliau mums priveda prie depresijos. Vienas iš būdų, kuris padeda nenuklysti nuo savo tikslo - dienoraščio vedimas. Ne dienoraštis kur Gretutė kažką pasakė Jonukui, o tikslams stebėti dienoraštis. 

Atsiminsi Dienas – Keli sakiniai per dieną ir atsiminsi ką veikei prieš metus, atsiminsi geriau vardus žmonių kuriuos sutikai. Galiausiai prisiminsi dalykus kurie padarė tavo dieną puikia arba klaidas kurias padarei.

Matai Pokytį – Siekiant savo tikslo svarbu matyti teigiamą ir neigiamą pokytį. Jeigu nori sportuoti, rašykis ką valgei, kiek sportavai, kokius pratimus darei ir tai kas atneša tau teigiamą rezultatą. Matydamas viską ką darai ir kas tau atnešė teigiamus rezultatus, galėsi kur kas efektyviau keisti dalykus, kurie tau netinka ir pasiekti greičiau savo norimo rezultato. 

Matai Emocijų Kaitą – Kad ir ką darai pasirašęs kaip jauteisi, lengviau susitvarkysi su savo emocijomis, neigiamomis mintimis ir paliksi problemas ant popieriaus. 

Padeda Kūrybiškai Ir Praktiškai Veiklai – Rašydamas dienoraštį kur kas gali kūrybiškiau susidoroti su problemomis ar užsirašyti ortodoksines mintis kurios galbūt išspręs problemą. Taipogi dienoraščio vedimas padeda norint patobulinti savo rašymo sugebėjimus. 

Bus Smagu Paskaityti – Praėjus kažkuriam laikui matysi kaip keičiasi tavo mąstysena, ką pasiekei ir tiesiog bus smagu paskaityti. Nereikia kiekvieną dieną rašyti po įrašą, kad matytum progresą. Kelis kartus užsirašius ypač teigiamas situacijas, skaitydami jausit didesnį pasitikėjimą savimi ir tai suteiks motyvacijos siekiant savo tikslų.

Kūrybiškumas

Kūrybiškumas įvairiai pasireiškia gyvenime. Tai ne dovana, kurią turi tik garsiausi ir didžiausi meno atstovai, kūrybiškai mąstyti gali kiekvienas! Tad ką pakeisti mūsų rutinoje, kad ji galėtų įkvėpti mus kūrybiškai mąstyti?

Klasikinė Muzika – Nors Mozarto efektas buvo paneigtas, tačiau klasikinė muzika leidžia protui, kuris per daug šokinėja ir nenurimsta, susikaupti ir daugiau dėmesio skirti darbui. Asmeniškai dirbant prie darbo ir klausant tokio pobūdžio muzikos, tai leidžia man “nenušokti” nuo darbo, dirbti be trukdžių ir apmąstyti įvairius kitus būdus kaip padaryti jį, nepradedant šaudyti varnų per langą.

Pajausk Kažką Naujo – Norint būti kūrybingu viena iš užduočių tai susirasti mūzą. Visi geriausi tapytojai, rašytojai, dainininkai ir kiti kūrybiškumu trykštantys žmonės turi savo mūzą ir ne vieną. Tačiau tai nereiškia, jog tai turėtų būti tik žmogus, tai gali būti ir miestas, filmas, patiekalas ir viskas kas yra nauja tavo pojūčiams. Atrask ką nors naujo!

Pasikalbėk Su Bendraminčiais – Vienas lengviausių ir efektyviausių būdų įkvėpti kūrybiškumo gyvenime tai pasikalbėti su žmonėmis, kurie turi panašius gyvenimo tikslus kaip ir tavo. Tai duoda naujų idėjų žmogui kaip pasiekti tikslo kitokiu būdu. Tačiau niekad nereikia pamiršti ir tų kurie gyvena kardinaliai skirtingai negu mes patys. Tai leidžia žmonėms apsikeisti geriausiomis idėjomis ir nuveikti didžius dalykus. Menas sujungtas su mokslu duoda šedevrus(Skulptūros, muzika, paveikslai pagal aukso pjūvį), mokslas apjungtas menu ar religija iššaukia naujas teorijas(Kvantinė fizika). 

Mokslas be religijos – nevaisingas. Religija be mokslo – akla. – Albertas Einšteinas

Mankšta – Pradedant rimtai sportuoti reikia atlikti mankštą, bet kuo skiriasi sportas nuo naujos idėjos generavimo? Pvz. nežinai apie ką rašyti, tiesiog pradėk rašyti, bent keletą minučių, tada sėsk prie tuščio lapo ir dirbk. Tai leis tau sugeneruoti naujų idėjų ir efektyviau dirbti.

Dirbk Kai Esi Pavargęs – Studentai yra garsūs tuo, jog pasilieka visus darbus paskutinei nakčiai ir magiškais būdais sugeba juos padaryti per bemiegę naktį. Tačiau pagal "The Scientific Journal", mokslo žurnalą, dirbant prie kūrybiškumo reikalaujančių darbų, galima esant pavargus. Pavargusios smegenys galvoja apie problemas plačiau, bet ne konkrečiau, kas duoda poveikį mūsų kūrybiškumui. Tad su šiuo patarimu geriausiai generuoti idėjas ir išsimiegojus žvaliai jas įvykdyti.

 

Pasiruošimas egzaminams

Artėja egzaminai. Pastebiu, jog kaip kurie šiek tiek nerimauja dėl jų, jaučia tam tikrą panika, kuri nei padeda mokytis, nei jaustis gerai. Galiausiai, per šį stresą nepasiruošiame kaip norime egzaminams, pradeda čiuožti stogas ir viskam pasibaigus negalime patikėti, kad dėl to nerimavome. Štai keletas patarimų kurie leido man susidoroti su egzaminais, rimtais darbais ir panašiais iššūkiais.

Tai ne pabaiga – Didžiausią stresą mokiniai ir studentai patiria dėl to, jog jie mano tai nulems jų ateitį. Tiesa, tačiau tik diplomas negarantuoja darbo vietos. Gal šis pasakymas suteiks tau dar daugiau streso, bet bent jau nestresuosi tiek daug dėl brandos ar šiaip egzaminų. Dar vienas dalykas apmąstymui – tu nemirsi jeigu išlaikysi prastai(pagal savo kartėlę). Nutikus nesėkmei tereikia tik šiek tiek būti kūrybišku.

Stenkis gerai išsimiegoti – Kai neišsimiegame, prastai išmokstam medžiagą, daugiau jaudinamės ir tiesiog mūsų protas neveikia 100% pajėgumu. Stenkis gerai išsimiegoti per egzamino pasiruošimo laikotarpį, geras miegas sumažins įvairias panikas.

Pasidaryk tvarkaraštį – Kai man atrodo jog visko tampa per daug ir negaliu susitvarkyti su reikalais, “deadline’ais” ir panašiais dalykais visada susidarau tvarkaraštį. Tvarkaraščio turėjimas leidžia pasiskirstyti darbą ir dirbti optimaliai, nekankinant nervų. Jeigu vis dar nemoki lietuvių kalbos rašytojų santraukų, nesi kažko perskaitęs ar išmokęs, paskirk valandą susidaryti mėnesio tvarkaraštį ir paskirstyk reikiamus darbus tolygiai. Taip dirbdamas kur kas geriau sumažinsi stresą ir nejausi “liko tik X laiko, o dar Y kiek darbo ir nuo ko man pradėti”.

Atsipalaiduok – Darbas, darbas, darbas, darbas... Per didelis darbo kiekis dažną nuvaro į kapą, kitam įvaro širdies priepuolius, o per egzaminus – stresą. Norint susitvarkyti su egzamino streso priepuoliais visada leisk sau šiek tiek atsipalaiduoti. Žinoma, nereikia pakeisti mokslui skirto laiko, pramogomis, tačiau pailsėti reikia. Norint gerai pasiruošti egzaminams reikia bėgti maratoną, o ne sprintą. Tad pailsėk šiek tiek.

Pasimokyk – Kalbant apie maratonus, visas tavo laikas praleistas mokykloje ar kurse dabar bus patikrintas egzamino metu. Jeigu ruošeisi ir treniravaisi šiam dalykui, pasitikėsi savimi ir būsi ramus, jei ne, gali patirti šiek tiek streso. Taip, kažkas gali sakyti, jog tai loterija, tačiau šansas laimėsi ją bus didesnis jeigu žinosi daugiau sėkmingų numerių negu mažiau. Tad geriausias būdas apsisaugoti nuo baimės tai žinios. Jei vis dar panikuoji dėl egzaminų, paskirk savo laiką mokymuisi. Kol darysi tai, jausiesi ramus ir ankščiau ar vėliau ateis egzaminai ir būsi pasiruošęs.

 

Atidėliojimas

Visi esame susidūrę su atidėliojimu. Dažnai sugalvojame atidėlioti svarbius darbus, o laiko jiems tinkamai atlikti taip beveik niekada ir nelieka. Ankščiau atidėliojimas man buvo ganėtinai didelę problema, kuomet vietoje darymo tai kas man iš tiesų padėtų ateityje iššvaistydavau savo laisvą laiką(Ir laiką kuris turėtų būti paskirtas darbui) žiūrėdamas serialus, filmus, žaisdamas žaidimus ir t.t. Kuomet laiką, skirtą darbui, pakeiti pramoga – tada ir įvyksta atidėliojimas. Tad kaip nugalėti šį įprotį ir jį pakeisti?

1. Identifikuok ką tau reikia padaryti – Atidėliodami, mes nesusimąstome apie darbą, stengiamės apgauti protą, jog jis ne toks sunkus, galiu jį padaryti kitą dieną ir toliau žiūrim serialą... Paskutinė diena – O velnias, tai kur kas daugiau negu galvojau! Tada per naktį geriame bidonus kavos ir galiausiai jei paruošiame, paruošiame vidutinišką darbą geriausiu atveju. 
Kad įveiktume atidėliojimą reikia suprasti visą savo darbo paveikslą. Suprask darbo kriterijus, suprask ko reikalauja ir kokie tavo darbo tempai, kad galėtum padaryti gerą darbą laiku.

2. Darbo padalinimas – Kaip valgai maistą? Jeigu bandysi suvalgyti vienu kąsniu didžiulį cepeliną, na tikiuosi, jog neužspringsi, tačiau jeigu yra didžiulis darbas kaip jį įveikti? Kaip ir cepeliną taip ir darbą – kąsniais. Turint didžiulį darbą išnarpliok jį iki mažiausių užduočių. Jeigu per metus turi parašyti 300psl. knygą, tai atrodo kaip sunki užduotis. Tačiau metus laiko, parašyti po vieną puslapį per dieną, atrodys kur kas lengviau ir turėsite kur kas daugiau motyvacijos tikslui pasiekti.

3. Venk visko kas blaško tave – Prieš darydamas svarbų darbą ar rašydamas straipsnį visada susitvarkau kambarį arba bent stalą. Kuomet Steve Jobs pradėjo vadovauti įmonei „Next“ jis balta spalva pakeitė visų ofisų kambarių spalvą, visus daiktus esančius ofise sumažino iki pačio įmanomo minimumo. Kuomet jis buvo paklaustas, kodėl jis taip pasielgė jis pasakė, jog jam reikia, kad visas dėmesys ir kūrybiškumas būtų skirtas atliekant darbą. Tad jeigu darai darbą apsiribok tik reikmenimis kurių tau iš tikrųjų reikia.

4. Įveik savo baimes – Atidėliojimas iš dalies yra tam tikros baimės simptomas. Kaip kas bijodami pasirodyti kvailais atidėlioja kiekvieną darbą iki pačios paskutinės dienos ir vėliau turi priežastį – neturėjau laiko, todėl darbas prastas, pažymys ir t.t. Kai kas bijo mokytis ilgai, nes kitaip, jie bus moksliukai. Yra ir tokių kurie tiesiog bijo sėkmes ar pačio darbo. Tad, kad ir kokia baimė bebūtų, suvok ją ir neleisk jai kišti pagalius į tavo ratus. 

5. Jeigu darai kažką naujo, pasakyk visiems – Nori padaryti tai kam tau trūksta šiek tiek valios? Nori sportuoti ar mesti žalingą įprotį, tačiau atidėlioji? Pasakyk visiems. Šeimai, draugams, šuniui klebonui, tam kuris klausia kiek valandų.. Kam tik išeina. Kai tau svarbūs žmonės yra įtraukiami į veiklą kuria nori užsiimti, ją padaryti tampa kur kas lengviau –jautiesi atsakingas norėdamas nenuvilti kitų, arba tiesiog įrodyti, jog esi ne iš kelmo spirtas. Kad ir kokia priežastis visa tai leidžia tau atlikti reikiamą darbą.

Sėkmes sugrįžtant prie darbų!

Su kuo verta susipažinti?

Kasdieninėje rutinoje praeiname daug žmonių. Iš vienų gauname paslaugas, iš kitų perkame daiktus ir maistą, tačiau nesigiliname daugiau ką šie žmonės daro, kaip jie tai daro ir šiaip koks jų gyvenimas. Tačiau pažinti įvairių sričių žmonės yra naudinga jeigu nori tam tikra prasme pažinti save. Bendras supratimas ir paprastos pažintys įvairių žmonių gali daug ko išmokyti.

Pažinok savo padavėją, barmeną, baristą – Gėrimai ar tai kava ar tai kokteilis, jų kokybė priklauso nuo jų paruošimo. Jeigu palaikysi ryšį su žmogumi kuris nusimano šiose srityse, galėsi daugiau sužinoti apie gėrimų ruošimą, kuriuos galėsi darytis namie pigiau, nustebinti draugus per vakarėlį ar šiaip pastoviai gerti gera kava.. 
Jeigu dažnai pietauji kažkur mieste, pažink padavėją. Labiau susipažinęs su žmonėmis kurie atsakingi už tavo maistą ne tik geriau paruoš, bet ir sužinosi labai daug apie maistą tame restorane(Ganėtinai daug dabar išmanau apie picą).

Pažink dvasingą žmogų arba filosofišką individą – Tai nėra esmė religijoje ar tam tikroje tiesoje, tai pokalbiai kurie gali daug atskleisti apie tave patį ir kas tu esi. Išklausant su atviru požiūrių į kitus įsitikinimus, leidžia pačiam daugiau suprasti žmones, dažniau paklausti savęs sunkių klausimų kurių kiti nepaklausia.

Žmonės iš kurių perki maistą – Organiškas maistas naujoji mada. Ir realiai tai yra gerai, tačiau toks dalykas kaip turgus vis dar egzistuoja, didžiausias jo pliusas, jog dalis maisto vis dar yra ekologiška ir organinė. Tačiau jeigu manai, jog tai tau nesvarbu tikrai siūlau paragauti atsiradus progai tikro ūkininko darytų nekomercinių produktų ar sumedžiotos. Skonis yra nepalyginamas su mėsa kuria perkame parduotuvėse. Tad pažįstant žmogų kuris prekiauja sveiku maistu yra viena iš svarbiausių pažinčių kuri gali nulemti sveikatos kokybę ir maisto kokybę.

Keliautoją - Keliautojai visada turi puikių istorijų pasidalinti, ne gana to jie gali patarti su vietomis ar šalis kurias vertėtų aplankyti. 

Kultūros žmogų – Dabar pramogų kiekis didesnis nei bet kada. Tačiau su itin didžiuliu kiekiu kokybės rasti yra mažai. Pažinoti žmogų kuris nusimano apie geras knygas, filmus, spektaklius ar muzika padeda išspręsti dilemas ką žiūrėti ir pasiūlo tai kas gali praplėsti kultūrinį suvokimą. 

Gero savaitgalio  Iš kokių žmonių daugiausiai išmokstate jūs?

Atminties rūmai

Loci metodas(atminties rūmai, toliau AR) tai seniausias mums žinomas metodas kaip efektyviai atsiminti.. Beveik viską. Šis metodas buvo populiariai naudojamas senovės romėnų ir graikų laikotarpiu, kuomet oratoriai, mokslininkai ir filosofai negalėdavo užsirašyti valandas trunkančių kalbų ar užsirašyti savo darbų dėl popieriaus neprieinamumo. Nors popieriaus turime į valias ant kurio galima rašyti, jais naudotis nelabai galima per kontrolinius ar egzaminus(Nebent esi šperų specas). 

Bandžiau naudoti šį metodą keletą savaičių, o ruošdamasis koliokviumui paskyriau apie 2h(kas man neišdega gauti gero pažymio su nei vienu metodu) peržvelgti ir įsiminti kurso medžiagą šiuo metodu rezultatas – 8. Štai mano įžvalgos kurios leidžia susikurti efektyvius AR.

1. Sukurk objektus su asociacijomis – Jeigu reikia įsidėmėti tam tikrą istorinę datą įsivaizduok daiktą pvz. Paveikslą (Faktas: 1945 WWII baigiasi. Sukurtas objektas: Kareivis su balta vėliava, po paveikslu parašyta data vietoje dailininko parašo.). Kuomet susikuri daiktą su asociacija tada padėk šį objektą savo AR. Tai gali pakeisti paveikslą kuris realybėje kabo ant svetainės savo AR.

2. Išsirink labai pažįstamą vietą – Tai gali būti jūsų namai, miestelis ar miesto dalis kurią labai gerai pažįstate. Asmeniškai mažą kiekį arba labai specifišką informacija įsivaizduoju mažose patalpose, viso kurso medžiagą reikalingą talpinu į kur kas didesnę.

3. Kurk asociacijos kurios tau labiausiai tinka – Gal būt nesi vizualiai informacija apdorojantis žmogus, tada susikurk garso asociacija arba jeigu rašytinis įsivaizduok, jog rašai ir pasidedi reikiamus faktus į stalčiuką. Kiekvienam savo nuožiūra.

4. Padaryk daiktus įdomiais – Jeigu žmogus įsivaizduoja neproporcingus dalykus jis yra labiau linkęs tai prisiminti. Jeigu įsivaizduotumėme daiktą kuris duoda tau faktinę asociacija ir išpūstume arba sumažintume tai palengvintu mūsų asociacijų prisiminimą.

5. Padaryk istorija – Žinau, tai atrodo ganėtinai keblu, tad jeigu šie patarimai neveikia tau tiesiog reikiamas žinias padaryk istorija ir ją įsivaizduok. Tai efektyviau negu atsiminti seką iš sąsiuvinio(Pirmus skyrius prisimenu, vidurio nelabai, pabaigą šiek tiek, taip būna per kontrolinį).

Sėkmes kuriant šperas galvose :)

Ugdant valią..

10174928_633389490073515_4888094009559371213_n.jpg

Valia gali būti išugdyta. Grįžę namo pavargę į viską numojame ranką ir atsisėdę prie teliko kemšame picas, norėdami užsimiršti apie darbus, sveikatą ar tiesiog išsikeltus tikslus. Blogiausiai tai, jog mes suvokiame, kad visgi reikėtų padaryti darbus, o nežiūrėti dar vieną serialo epizodą viens po kito(pripažink jau spėjai peržiūrėti visą sezoną greičiau, negu pradėsi daryti darbą). Tad kaip išsiugdyti valią? 

Negi Nike šūkio nesi girdėjęs? Just do it! 

Pakeisk savo mąstymą – Kitą kartai kai žiūrėsi į savo darbą – negalvok apie jį kaip kažkokią kančia. Norėdamas keisti savo valios sugebėjimus pirmiausiai stenkis pakeisti požiūrį kaip matai dalykus, tai duos tau naują perspektyvą veikti kažką naudingo tiek tau tiek kitiems. Svarbiausiai pagalvok ką netolimoje ateityje pozityvaus duos įvykdytas darbas ar pasižadėjimas sau.

Daryk naujus dalykus kurie tave įkvepia – Daryk kažką naujo, naudingo ir šiek tiek kas tave gąsdina, pastoviai. Tai tau suteiks ne tik drąsos, bet ir valios. Kol kas kai pradėjau daryti šį puslapį išbandžiau keltis anksti, stengtis kas dieną parašyti bent po vieną rašliavą, skaityti greitai ir daug daug skaityti kas padėtų tiek man tiek visam pasauliui. Visa tai tikrai skatina mano valią. Pradėk kažką naujo!

Gyvenk pagal savo vertybes – Vertybės gali atspindėti tavo sveiką mitybą, sportą, moralines vertybes ir t.t. Jeigu pagal jas gyvensi, žinoma, kad sportininkas atsisakęs cigaretės iš draugo turės kur kas daugiau valios ir sėkmes negu sportininkas leidžiantis sau nesilaikyti dietos ar iškeičiantis savo vertybes į draugo cigaretę.

Meditacija, sportas – Kad ir koks sportas bebūtų mėgstu sportininkus dėl jų valios, jais galima labiau pasikliauti jeigu reikia atlikti komandinį darbą, jie nesiskundžia ir yra emociškai stabilūs. Nenuostabu kuomet spausdamas daugiau negu tavo kūnas „gali“ sportininkai turi kur kas daugiau valios kasdieniniame gyvenime. Meditacija praktikuojant taipogi padeda išsiugdyti už valią atsakingas smegenų sritis daugiau:http://goo.gl/yuowGQ

Pažadas sau arba kitiems – Jeigu nesiseka išvystyti valios duok draugui tam tikrą kiekį pinigų ir pasakyk, kad galės juos pasilikti jeigu nepadarysi ko nors. Vien paduoti pinigus pakels tavo valios kartėlę ir tavo tikslo išpildymas suteiks pozityvų asociacijų(pinigai).

Sėkmes siekiant kažko didžio!

 

Koks tavo skaitymo greitis?

„Speed reading“ – Tai metodas kuris pagerins jūsų skaitimo greitį. Vidutiniškai žmogus per minute perskaito vos apie 250 žodžių, studentai sugeba skaityti šiek tiek daugiau - 400 žodžių per minutę, na o profesoriai iki 500. Tačiau praktikuojant šį metodą skaitymo greitį galima išvystyti iki 13.000 žodžių per minutę.. Nejuokauju http://goo.gl/YXAzv0 
Tad kaip mums skaityti greičiau?

www.spreeder.com – Šis puslapis taps tavo geriausiu draugu jeigu nori išmokti greičiau skaityti ir nenori daug gilintis į įvairias metodikas ir technikas. Asmeniškai manau, jog tai vienas lengviausių būdų išmokti kaip greičiau skaityti. Tiesiog nukopijuokite tekstą ir pasirinkite kokiu greičiu norite skaityti. Po tokių kelių bandymų pasiėmę paprastą knygą pastebėsite, jog automatiškai skaitote kur kas greičiau negu prieš tai.

Sek tekstą – Skaitydami 30-50% laiko „suryja“ teksto ieškojimas, eilutės pamėtimai ir t.t. Norėdamas tapti kur kas greitesniu skaityme sek skaitomą tekstą pirštu, tušinuku ar popieriaus lapu, nors ir bananu, tiesiog nepamesk eilutės. Vien šis patarimas pagreitina skaitymą apie 20%.

Suprask žodyną – Vienas žodis gali pakeisti visą sakinio reikšmę, taipogi kaip vienas žodis gali padaryti sakinį visiškai nesuprantamu. Norėdami greitai skaityti pamokų ar kurso medžiagą pirma išsiaiškinkite temoje esančius neaiškius žodžius. Ne tik greičiau skaitysite, tuo pačiu geriau suprasite ir pateiktą medžiagą.

Skaityk gabalais – Mes dažniausiai skaitome pažodžiui, kad ir kaip greitai skaitytume po vieną žodį kur kas greičiau yra skaityti atskirais gabalais. Pasitelkite savo periferinį matymą ir stenkitės beskaitydami apčiuopti daugiau negu vieną žodį tai gerai parodo šis trumpas video patarimas -http://goo.gl/VpzTOU

*Perskaityk pirmas paragrafų eiles – Tie kurie tikrai norite skaityti +500 žodžių per minutę perskaitykite pirmas paragrafų eiles prieš bandydami ypač greitai skaityti. Šis patarimas leidžia kur kas greičiau suprasti bendrą mintį ir greitai beskaitant leidžia nepamesti suvokimo apie ką yra skaitoma. 

http://goo.gl/7W8NI - Koks jūsų skaitymo greitis?