Ikigai gyvenimo prasmės konceptas

Dėl ko jūs keliatės ryte iš lovos? Dėl ko gyvenate? Vien tik bandymas atsakyti į šį klausimą, gali reikalauti tiek daug pastangų, jog galime taip ir neatrasti savy jėgų kaip į jį atsakyti. Kai kurie randa atsakymą greitai, kiti ieško visą gyvenimą, vis dėl to, nesvarbu kiek laiko truks atradimas, svarbiausia yra pati kelionė – pasiimkite iš jos viską.

Šį kartą, pasidalinsime japonų konceptu nusakančiu kaip turėtumėte suderinti savo gyvenimą, jog būtume laimingi. Šis konceptas yra vadinamas Ikigai. Kaip rašo World Economic Forum, Ikigai neturi konkretaus angliško, o tuo labiau lietuviško termino. Tai yra sudurtinis žodis iš ikiru reiškiančio „gyventi“ (angl. to live), bei kai – „realizacija to, kuo tiki“ (angl.  the realization of what one hopes for).

as.jpg

Pagal šį konceptą, gyvenimo prasmė atrandama atsakant į 4 pagrindinius dalykus:

 1. Kas tau patinka?
 2. Kas tau gerai sekasi?
 3. Kaip gali padėti pasauliui?
 4. Kaip galėtum iš to uždirbti?

Suradus atsakymus į šiuos klausimus, galime atrasti pilnatvę ir ramybę savo gyvenime. Žinoma, tai yra tik supaprastintas konceptas, kuris neturi ir negali reikšti lengvo interpretavimo. Atsakyti į šiuos 4 klausimus, tai nėra vien tik atsakyti vienu ar dviem sakiniais į paviršutiniškai suformuluotus klausimus. Tai procesas, kuris trunka ilgai: turime suprasti, ką kiekvienas klausimas mums reiškia, kas mums yra „patinka“, „sektis“, „pasauliui“ ir „uždirbti“:

 • Kiekvienas gali turėti skirtingas „patinka“ formas – jei man patinka bet kas, pakol turiu galimybę kurti kažką nuo nulio, kitam gali patikti bet kuri veikla, pakol yra galimybė keliauti ir nebūti vienoje vietoje. Žinoti kas konkrečiai mums patinka, o kas ne – nuostabus privalumas. Dar geriau, kai galime dar tiksliau nusakyti kas konkrečiai mums patinka toje veikloje, pavyzdžiui, kodėl mums patinka bendrauti su žmonėmis, pakol mes galime keliauti.
 • Vienas gali galvoti, kad jam neblogai sekasi žaisti krepšinį, kitas gali galvoti kad jam puikiai sekasi mėtyti tritaškius, šiek tiek blogiau dvitaškius, varytis kamuolį sekasi prastai, perdavimai irgi vidutiniškai, tačiau padarius 15min apšilimą, jis tampa vikresnis dėl ko pagerėja varymasis ir t.t. – tai yra tai, kaip gerai mes pažįstame save, savo stipriąsias ir silpnąsias savybes, bei kaip tiksliai galime nusakyti kur mes esame geriausi, kur geri, kuri vidutiniški, kur prasti, bei kur galime tobulėti ir padaryti geriau.
 • Visiškai taip pat yra ir su supratimas ką mums reiškia pasaulis, kokį ryšį mes turime su juo. Ar mes esame jam skolingi ? Ar norėtume jam atsidėkoti už mums suteiktą gyvybę ir galimybę siekti laimės? Ar norime padėti visiems besąlygiškai ? Gal norime pakeisti pasaulį, padarant jį geresnį? Kuriame žmonės nevalgo mėsos arba nėra suvaržyti verslų ir vyriausybių ? Gal paprasčiausiai norime padėti ir daryti laimingus tik artimuosius ar mylimuosius, o dėl kitų nė kiek nesirūpinti ? Gal paprasčiausiai iš vis, norime būti rūpintis tik savimi ir niekuo kitu ? Bet koks atsakymas yra tinkamas, kuris geriausiai apibūdina tavo ryšį su pasauliu. Tačiau tai dar ne viskas, turėtume ieškoti ir kodėl norime pasielgti vienaip ir ne kitaip, kodėl mums tai svarbu, kaip įsivaizduojame savo būsimą to rezultatą ar ką mes tuo pasieksime ir t.t.
 • Noras uždirbti, yra klausimas susijęs konkrečiai su pinigais, tačiau ir tam reikia svarbių pamąstymų. Pavyzdžiui, vardan ko tu tuos pinigus norėsi išleisti, kaip juos išleisi aplamai, kurioje vietoje pinigai tau yra, bei kokius darbus tu galėtum dirbti, kurių ne, kuriuos dar galėtum pakęsti, o kurių ne.

Svarbiausia atsakant į šiuos klausimus yra juos praplėsti, galvojant vis daugiau ir plačiau, bei tuo pačiu metu būti sau sąžiningu, atviru ir paprasčiausiai klausyti savo širdies balso. Kuo nuoširdžiau tai darysite, tuo labiau tikėtina, kad atrasite tokį atsakymą ir pasirinkimą gyvenime, kuris jus iš tiesų tenkins. Dar kartą, pavyzdys/schema:

 • Kas man patinka?  
 • Kodėl man tai patinka?
 • Kodėl būtent toks yra man atsakymas?
 • Kodėl man šiame atsakyme svarbiausia tai?
 • Su kokiais dar dalykais šis/šie atsakymas/ai man yra svarbūs, kodėl?
 • Kodėl aš renkuosi atsakyti į šį klausimą taip, ką tai apie mane sako?
 • Ką tokios mano savybės apie mane reiškia man ir kitiems?
 • Kodėl...
 • Kodėl...
 • Kaip...
 • ir t.t.

Kuo toliau tęsite šį klausimų procesą ir kuo plačiau apie tai atsakinėsite, tuo daugiau naudingos informacijos apie save surasite. Neretai bus, kad vis vaikščiosite ratu ir vis sugrįšite į tą patį pirmą atsakymą „Kodėl man toks atsakymas yra svarbus? – Nes man patinka keliauti..“. Tačiau šis klausimų atsakinėjimo procesas nėra kelių dienų, ar savaičių reikalas. Į šiuos klausimus atsakymų galime ieškoti ir visą gyvenime, bet taip ir neatrasti, kita vertus tai nereiškia, kad neverta jų ieškoti. Turėtume stengtis ieškoti tokio atsakymo, kuris mums paprasčiausiai tenkintų ir stebėti, kada atsakymas pasirodys buvęs klaidingas ir reikalaus atnaujinimo ar pakeitimo. Kaip ir minėjome, svarbiausia yra atsakyti į šiuos klausimus sąžiningai, atvirai ir klausant savo širdies balso. Šie dalykai, pridės jums pasitikėjimo, kai reikės pradėti gyventi savo atsakymais priimant svarbius sprendimus.