Kodėl mes svajojame? Ar tai mums naudinga?

 

Kasdien žmogus vidutiniškai praleidžia 8minutes svajodamas. Jūsų protas, tikriausiai praklajos apie 13% viso laiko, kurio jums prireiks perskaityti šį tekstą. Kai kurie iš mūsų prasvajojame 30-40% savo laiko.

Tiesą pasakius, tai yra mūsų įsipareigojimų sau nevykdymo būsena. Proto klajojimo analizės, mokslininkus privedė prie samprotavimų, jog proto klajojimas svajojant yra psichologinė riba, nuo kurios žmogus  atsiskiria, kai jo dėmesys yra reikalingas kitur ir kur sugrįžta, kai daromi darbai, nebereikalaujant sąmoningos proto priežiūros.  

Panašus procesas veikia, kai mes tik pradedame mokytis vairuoti automobilį. Tuo metu, mūsų visas dėmesys yra sutelkiamas į vairavimą, todėl po jo kartais jaučiamės išsekę. Tačiau įgavus daugiau patirties, vairavimas tampa mechaniškas ir mūsų dėmesys gali būti nukreiptas kitur. Analogiškai vyksta ir darant kitus darbus, kai mūsų protas jaučia, jog dėmesys nėra reikalingas jam atlikti.

Kodėl mes tai darome? Tai galėtų būti problemų sprendimo forma, kurią mes atliekame pasąmoningai. Žmogaus svajonių turinys atspindi jo tvarkymosi su konkrečiomis problemomis strategiją. Tai reiškia, kad svajojimas yra pasąmoninė proto užduotis ieškoti būdų kaip išspręsti kasdienes žmogaus problemas. Jūs galbūt nežinote kaip susitvarkyti su savo realiomis problemomis, tačiau nepergyvenkite, jūsų protas tai daro už jus. Galbūt širdyje jaučiatės vieniši? Nieko tokio, jūsų protas padės jums: turėdami daug pinigų, įtakos, talento ir jaučiantis ypatingais, jūs turėsite daug draugų ir nuostabiausias antrąsias puses – būtent tai yra, apie ką jūsų protas fantazuos. Tačiau tai nereiškia, kad proto sukurti vaizdiniai iš tiesų jus padarys laimingais. Jis sukuria tokias strategijas, kad mums atrodo, jog jos išspręs mūsų problemas. Toks supratimas, kyla iš stebėjimo socialinius tinklus, televiziją ir filmus, todėl nieko keisto, kad toks mąstymas dažniausiai yra klaidingas. Reikia mokėti skirti laiko sau ir suprasti, kas iš tikrųjų daro mus laimingus, ko mes iš tikrųjų trokštame ir kas būtent mus padarys laimingus. Tikrovę valdote jūs, paverskite svajones realybe ir siekite jų.

Svajojimas gali būti naudingas. Mūsų protas klajodamas nukreipia mus į  vangią fantazijos palaimą, kuri gali padėti mums lengviau atlikti darbą. Paprasčiau tariant, fantazavimas apie malonius dalykus mūsų smegenyse išskiria dopaminą, kuris mus ramina bei sukelia pasitenkinimo jausmą. Fantazijų kuriama palaiminga būsena mus atpalaiduoja ir gali tapti motyvuojančių įrankiu realybėje siekti  patirti tą patį jausmą ir išgyvenimus. Panaudojus šiek tiek racionalaus mąstymo bei planavimo, tai gali tapti puikiu motyvacijos įrankiu.

Žinoma, tai dar nereiškia, kad svajojantis ir klaidžiojantis protas visuomet yra gerai, vis dėl to tuo metu žmogus nėra visiškai laimingas. Pasak Daniel Gilber, „Stumbling on Happines“ autoriaus,
„žmonės praleidžia 46,9% savo dienos laiko galvodami apie kažką kitko, nei tai ką daro ir dėl to jaučia tuštumą ir jaučiasi nelaimingi“. Tolimesni tyrimai nustatė, kad tik 4,6% žmogaus laimės lemia konkreti veikla, kuria žmogus užsiima. Tuo tarpu svajojimas ir proto klajojimas lėmė 10,8%.

Refleksijos:

·        Apie ką svajojate jūs?

·        Ar tai yra realu? Ar pasiekiama realybėje?

·        Kaip galėtumėte tai pasiekti?

·        Ką reikėtų pradėt daryti dabar?